Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

Papież Franciszek na spotkaniu "z największą katastrofą po II wojnie światowej"

Papież Franciszek na spotkaniu "z największą katastrofą po II wojnie światowej"
Papież Franciszek wraz z premierem Grecji oraz patriarchą Konstantynopola Bartłomiejem oraz arcybiskupem Aten i całej Grecji Hieronimem. (Fot. Getty Images)
Papież Franciszek przybył dzisiaj rano na grecką wyspę Lesbos, na którą w ostatnich miesiącach przypłynęły tysiące uchodźców. Papieża powitał na lotnisku premier Grecji Aleksis Cipras. Franciszek podziękował mu za gościnność jego kraju.
Reklama
Reklama

Po powitaniu papież i szef greckiego rządu udali się na rozmowę, której początek był transmitowany przez media.

Franciszek mówił Ciprasowi: "Przede wszystkim przybyłem tutaj, by podziękować narodowi greckiemu za wielkoduszność. Grecja jest kolebką cywilizacji; widać, że nadal daje przykład ludzkości i odważnie pokazuje tę wielkoduszność".

Aleksis Cipras stwierdził zaś zwracając się do papieża: "Zarówno mieszkańcy naszych wysp, jak i cały naród grecki, mimo wielkich trudności, których doświadczyli z powodu polityki oszczędności, pokazali swoją solidarność".

"Jestem bardzo dumny" - dodał premier. Podkreślił: "Niektórzy, w imię chrześcijańskiej Europy, wznieśli mury uniemożliwiając przejście osobom najsłabszym". Cipras oświadczył, że wizyta papieża jest "historyczna" i podziękował mu za przybycie.

"Witamy na Lesvos papieżu Franciszku" (Fot. Getty Images)

W samolocie Franciszek powiedział towarzyszącym mu dziennikarzom: "Lecimy na spotkanie największej katastrofy po drugiej wojnie światowej".

Zauważył też: "Ta podróż różni się od innych, to podróż naznaczona przez smutek".

"W czasie innych podróży lecimy spotkać się z ludźmi, jest radość. Ta podróż jest smutna. Lecimy zobaczyć tylu ludzi, którzy cierpią i nie wiedzą, dokąd iść" - mówił papież.

Papież Franciszek, ekumeniczny patriarcha Konstantynopola Bartłomiej i arcybiskup Aten i całej Grecji Hieronim w deklaracji podpisanej w obozie dla uchodźców podkreślili, że świat nie może ignorować kryzysu migracyjnego.

„Spotkaliśmy się na greckiej wyspie Lesbos, aby zademonstrować nasz głęboki niepokój z powodu tragicznej sytuacji licznych uchodźców, imigrantów i poszukujących azylu, którzy przybywają do Europy uciekając od sytuacji konfliktu, a w wielu przypadkach codziennych zagrożeń" - wyjaśnił papież oraz dwaj prawosławni dostojnicy.

Dodali w dokumencie: „Światowa opinia publiczna nie może ignorować gigantycznego kryzysu humanitarnego spowodowanego rozprzestrzenianiem się przemocy i konfliktów zbrojnych, prześladowań i wysiedlania mniejszości religijnych i etnicznych oraz wykorzenienia rodzin z ich domów, z pogwałceniem ich ludzkiej godności oraz podstawowych praw i wolności człowieka”.

    Reklama
    Reklama
    Kurs NBP z dnia 23.04.2024
    GBP 5.0238 złEUR 4.3335 złUSD 4.0610 złCHF 4.4535 zł
    Reklama

    Sport


    Reklama
    Reklama