Menu

Papierosy 'znikną' z półek

Papierosy 'znikną' z półek
Koniec z papierosami widocznymi na wystawie sklepowej - od dzisiaj w Wielkiej Brytanii w życie wchodzi nowe prawo, zabraniające sprzedawcom w supermarketach eksponowania wyrobów tytoniowych.
Reklama
Nowa ustawa ma na celu zmniejszenie liczby palaczy w Wielkiej Brytanii. Jest jednocześnie odpowiedzią na wyniki badania Departamentu Zdrowia, które potwierdzają, że eksponowane w sklepach papierosy jedynie zachęcają młodzież do nałogu. Badania pokazały, że po tytoń sięga 300 tys. spośród młodzieży poniżej 16-tego roku życia, natomiast 20 proc. dzieci w wieku 11-15 lat już nazywa siebie regularnymi palaczami.

"Nie możemy ignorować faktu, że młodzi ludzie są kuszeni przez kolorowe, przyciągające wzrok wyświetlacze papierosów" - oświadczyła Minister Zdrowia, Anne Milton.

Zgodnie z nowymi przepisami, wyroby tytoniowe sprzedawane w dużych sklepach i supermarketach, muszą być trzymane poza zasięgiem wzroku klientów. Jedynymi wyjątkami są sytuacje, gdy pracownicy obsługują klientów lub uzupełniają towar. "Ten krok ma na celu wspierać palaczy, którzy chcą rzucić palenie" - poinformował cytowany przez BBC Sekretarz Zdrowia, Andrew Lansley.

Z końcem 2015 r. prawo zostanie wprowadzone do małych sklepów. Jego złamanie będzie groziło grzywną w wysokości 5 tys. funtów, a w niektórych przypadkach może się skończyć nawet więzieniem.

W Wielkiej Brytanii ponad jedna trzecia palaczy twierdzi, że chciałaby skończyć z nałogiem. Blisko 800 tys. osobom to się udaje. Informacje na temat pomocy w rzucaniu palenia w Wielkiej Brytanii znajdą Państwo w naszej Ukipedii.
  Reklama
  Reklama
  Kurs NBP z dnia 06.12.2019
  GBP 5.053 złEUR 4.272 złUSD 3.850 złCHF 3.896 zł

  Sport


  Reklama