Nasza Polityka Prywatnosci oraz Cookies została zaktualizowana.

Wprowadziliśmy kilka istotnych zmian w naszej Polityce Prywatności i Plików Cookies i chcemy, abyś wiedział, co to oznacza dla Ciebie i Twoich danych

Menu

"Panna młoda ISIS" otrzymała pomoc prawną w walce o obywatelstwo

"Panna młoda ISIS" otrzymała pomoc prawną w walce o obywatelstwo
Nastolatka była "zszokowana" decyzją Home Office o odebraniu jej brytyjskiego obywatelstwa. (Fot. ITV/screenhot)
Shamima Begum bedzie walczyć z decyzją o odebraniu jej brytyjskiego obywatelstwa. 19-latce, która w 2015 r. wyjechała z Londynu do Syrii, właśnie przyznano pomoc prawną (legal aid) finansowaną z pieniędzy podatników - informuje BBC.
Reklama

"Legal aid" to pomoc finansowa udzielana osobom, które nie mogą sobie pozwolić na prawnika - bez względu na to, czy są oskarżone o przestępstwo, czy są jego ofiarą. Decyzję o tym, kto otrzymuje pomoc prawną, podejmują urzędnicy Legal Aid Agency, która jest częścią Ministerstwa Sprawiedliwości.

Przypadek Shamimy Begum zostanie najpierw rozpatrzony przez Specjalną Komisją Odwoławczą ds. Imigracji (Special Immigration Appeals Commission - SIAC). Orzeka ona w sprawach, w których minister spraw wewnętrznych pozbawia kogoś obywatelstwa ze względu na bezpieczeństwo narodowe.

Przypadki, którymi zajmuje się SIAC, należą do najbardziej skomplikowanych wyzwań prawnych, z jakimi mierzy się brytyjski rząd. Dzieje się tak dlatego, że zazwyczaj wiążą się one ze złożoną kombinacją raportów wywiadowczych MI5, a także od dawna obowiązującym prawem dotyczącym sprawiedliwego procesu. Nie wiadomo jeszcze, kiedy sprawa Begum zostanie rozpatrzona przez SIAC, ale proces może trwać latami - informuje BBC.

Minister spraw zagranicznych Jeremy Hunt przyznał, że decyzja Legal Aid Agency o udzieleniu pomocy Begum sprawiła, iż poczuł się "niezręcznie". Dodał jednak, że Wielka Brytania jest "krajem, który wierzy, że ludzie z ograniczonymi środkami powinni mieć dostęp do zasobów państwa, jeśli chcą rzucić wyzwanie decyzjom podjętym przez państwo".

Begum i jej dwie koleżanki uciekły z Wielkiej Brytanii w 2015 roku, a następnie przez Turcję dostały się do Syrii, gdzie poślubiły bojowników IS. Shamima przebywa obecnie w obozie kontrolowanym przez Kurdów w Syrii. 

W lutym br. 19-latka została pozbawiona brytyjskiego obywatelstwa, co ma zablokować jej próbę powrotu do kraju. Kobieta skrytykowała decyzję rządu, przyznając, że "jest nią zszokowana".

 

  Komentarze


  • Zabulka
   16 kwietnia, 09:30

   Pomoc prawna z pieniedzy podatnikow.....

  • Kama
   16 kwietnia, 09:53

   Dlaczego chcą zabrać jej obywatelstwo przecież ro urodzona angielka? Co ona teraz pocznie?

  • Ja
   16 kwietnia, 10:04

   Zarty jakies niech jeszcze kupià bilet I nowy dom z pieniedzy podatnikow najlepiej oczywiscie .

  • Czytelnik
   16 kwietnia, 10:10

   Tak będą wyglądali wszyscy Brytyjczycy za 20 lat.

  • Typ
   16 kwietnia, 10:43

   Kama chciałaś zabłysnąć a ty nawet prostego tekst ze zrozumieniem nie potrafisz przeczytać więc sie nie udzielaj królowo KP

  • Darilla
   16 kwietnia, 11:55

   A przegnać ją w diabły

  • Obserwator
   16 kwietnia, 14:55

   Ze wzgledu na poprawnosc polityczna i przyzwolenie na chora ideologie multi-kulti ktora niszczy cywilacje zachodnia (...), powinna otrzymac tez pomoc w budowaniu bomb na zamachy.... Chory zachod przesiakniety lewactwem zabija sam siebie.

  • Raz
   16 kwietnia, 19:57

   Dostanie housing benefit, child benefit, low income benefit itp, itd i na koniec niech dadzą jej jeszcze bomb benefit. Wiecie ile kosztuje złożenie bomby, a potem jeszcze trzeba ją przywieść. To też koszta, które pewnie sobie odpisze od podatku.

  • Ziomek
   17 kwietnia, 03:10

   Do "Ja" dlaczego to niby "zarty jakies" ? oczywiscie ze rzad Wielkiej Brytanii chce rozdawac domy dla powracajacych bojownikow ISIS, co w tym ma byc dziwnego? https://www.thetimes.co.uk/article/returning-isis-fighters-could-be-given-council-houses-wxbfknvcz

  • Kama
   17 kwietnia, 03:53

   Do Typ. A ty dzbanie ironii nie widzisz???

  • Gość
   18 kwietnia, 18:53

   Pogonić to w diabły!!!

  Dodaj komentarz


  Reklama
  Reklama
  Kurs NBP z dnia 19.09.2019
  GBP 4.906 złEUR 4.343 złUSD 3.927 złCHF 3.961 zł

  Sport


  Reklama