Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

Pandemia zachęciła Polaków do oszczędzania na czarną godzinę

Pandemia zachęciła Polaków do oszczędzania na czarną godzinę
43 proc. Polaków, składających sobie noworoczne postanowienia finansowe na 2021 r., zapowiedziało, że będzie odkładało na wszelki wypadek. (Fot. Getty Images)
Niepewność związana z Covid-19 sprawiła, że przybyło chętnych do oszczędzania na czarną godzinę - wynika z badania dla Rejestru Dłużników BIG InfoMonitor.
Reklama
Reklama

Polacy ocenili, że miniony rok upłynął im w przeważającej mierze w pesymistycznym nastroju. Najczęściej wymienianymi emocjami były: niepewność (43 proc.), obawa o przyszłość (38 proc.) i stres (34 proc.). Radość była dziewiątym wskazaniem (11 proc.), spokój był równie popularny co znudzenie (po 9 proc.), a pozytywnych zaskoczeń doświadczyło tylko 6 proc. ankietowanych.

"W minionym roku nie było lekko ani dla naszej psychiki, ani dla naszych portfeli" - wskazuje ekspertka Rejestru Dłużników BIG InfoMonitor Halina Kochalska. "Badanie pokazuje, że najgorzej poszło z podatnością na stres wiążący się z pandemią. Tu oceniających się pozytywnie jest 47 proc. a negatywnie - 17 proc. Podobnie sytuacja wygląda z umiejętnością radzenia sobie z finansami w chwili, gdy pojawiły się trudności" - dodała.

44 proc. twierdzi, że poradziło sobie z finansami, a 14 proc. - że nie. W co czwartym domu, w którym trzeba było stawić czoła stresowi i problemom finansowym - mimo starań - nie udało się.

"Dobrym zabezpieczeniem na czarną godzinę są oszczędności. Poduszka finansowa zapewni spokojniejszy sen i mniej stresu. Najlepiej mieć odłożone pieniądze na 3-6 miesięcy" - ocenia Kochalska. Dodaje, że optymalną drogą dojścia do celu jest odkładanie co miesiąc 10 proc. wpływów. 

Ekspertka zwraca uwagę, że poczucie niepewności, w które wprowadził ludzi Covid-19 sprawiło, że przybyło chętnych do oszczędzania na czarną godzinę. 43 proc. Polaków, składających sobie noworoczne postanowienia finansowe na 2021 r., zapowiedziało, że będzie odkładało na wszelki wypadek. Rok wcześniej taki plan miało 38 proc. ankietowanych. Nieznaczniej mniej niż w 2020 r. jest natomiast chętnych do oszczędzania na konkretny cel - 51 proc. wobec 54 proc.

Jednak ci, którzy mają co wydawać, częściej obecnie mówią o konieczności zainwestowania np. w mieszkanie czy grunt (11 proc. wobec 8 proc.). Na liście planów znalazło się też założenie, by lepiej zarządzać budżetem. Tak jak wcześniej, chce tego co trzeci badany, ale już myśl, by zmienić pracę ze względu na niskie zarobki towarzyszy obecnie 12 proc. ankietowanych, podczas gdy na 2020 r. rozważało to 10 proc. osób.

Badanie zrealizowała agencja Maison&Partners w dniach 11-15 grudnia 2020 r. W badaniu wzięło udział 1 106 osób.

Czytaj więcej:

Badanie: Ponad 60 proc. Polaków ma obecnie tyle samo lub więcej pieniędzy niż przed pandemią

Polacy niechętni do wydawania pieniędzy na ekologię

Polacy odczuwają kryzys. Rezygnują z zaciągania kredytów

Finanse Brytyjczyków w 2020: Więcej oszczędności, mniej okazji do wydawania

"Puls Biznesu": Fiskus rusza w Polskę nakładać mandaty

    Reklama
    Reklama
    Kurs NBP z dnia 28.03.2024
    GBP 5.0474 złEUR 4.3191 złUSD 4.0081 złCHF 4.4228 zł
    Reklama

    Sport


    Reklama
    Reklama