PŚ w skokach: Polska druga w Lahti, wygrała Norwegia

Na pucharowym podium w konkursie drużynowym Polska stanęła po raz 30. (Fot. Getty Images)
Polska zajęła drugie miejsce w drużynowym konkursie Pucharu Świata w skokach narciarskich w Lahti. Zwyciężyli Norwegowie, a trzecie miejsce zajęli Niemcy. W zespole biało-czerwonych wystąpili Piotr Żyła, Andrzej Stękała, Kamil Stoch i Dawid Kubacki.

Norwegia wyprzedziła Polskę o 5,9 pkt, a Niemcy o 9,8. Na półmetku biało-czerwoni zajmowali trzecią pozycję. W pierwszej serii słabszy skok oddał Kubacki - tylko 118 m. Stękała uzyskał 129 m, Stoch 126,5 m, a Żyła 123 m. Wówczas do prowadzących Norwegów tracili 16,2 pkt, a od drugich Niemców dzieliło ich 6,7 pkt.

W drugiej serii podopieczni trenera Michala Dolezala wystrzegli się większych błędów i stratę do Niemców z nawiązką udało się odrobić. Stoch i Żyła skoczyli po 126 m, Stękała 124 m, a Kubacki 123,5.

Na świetnie dysponowanych Norwegów było to jednak za mało. W szeregach rywali błyszczał przede wszystkim Halvo Egner Granerud. Lider klasyfikacji generalnej Pucharu Świata w pierwszym skoku osiągnął 130 m, a wygraną drużyny przypieczętował próbą na 122,5 m.

Na pucharowym podium w konkursie drużynowym Polska stanęła po raz 30. Składa się na to siedem zwycięstw, 12 drugich oraz 11 trzecich miejsc.

Najwięcej punktów dla swojej drużyny zdobył w sobotę Niemiec Karl Geiger. Drugi wynik był dziełem Austriaka Stefana Krafta, trzeci Stocha, a czwarty Graneruda.

To był trzeci w tym sezonie PŚ konkurs drużynowy. Oba wcześniejsze wygrali Austriacy. Biało-czerwoni w Wiśle zajęli trzecie miejsce, a w Zakopanem drugie.

Norwegia umocniła się na prowadzeniu w klasyfikacji Pucharu Narodów. Drugą Polskę wyprzedza o 84 punkty.

Na jutro w Lahti zaplanowano konkurs indywidualny.

Kamil Stoch królem Turnieju Czterech Skoczni!

Puchar Świata w skokach narciarskich: Granerud liderem listy płac, Stoch drugi

PŚ w skokach: Polska druga w Zakopanem, wygrała Austria

PŚ w skokach: Stękała piąty w Zakopanem, triumf Lindvika