PŚ w skokach: Kobayashi najlepszy w Klingenthal, Żyła dziewiąty

Kobayashi znów pokazał na co go stać! (Fot. Getty Images)
Japończyk Ryoyu Kobayashi wygrał konkurs Pucharu Świata w skokach narciarskich w Klingenthal. Obrońca trofeum wyprzedził Austriaka Stefana Krafta i Norwega Mariusa Lindvika. Piotr Żyła zajął dziewiąte miejsce, a tuż za nim uplasował się Kamil Stoch.

Kobayashi prowadził po pierwszej serii, w której oddał najdłuższy skok - 136,5 m. W drugiej utrzymał pierwszą pozycję, choć jego przewaga nad Kraftem stopniała do trzech punktów. 21-letni Lindvik po raz pierwszy stanął na podium zawodów pucharowych.

Dawid Kubacki został sklasyfikowany na 14. pozycji, Klemens Murańka był 27., a Jakub Wolny - 28. Maciej Kot nie awansował do drugiej serii, natomiast Stefan Hula nie przeszedł piątkowych kwalifikacji.

Kobayashi odniósł 14. zwycięstwo w karierze, po 13 sukcesach w poprzednim sezonie. "Oddałem dwa równe skoki i to był klucz do sukcesu" - ocenił w krótkiej wypowiedzi dla Eurosportu.

Po triumfie w sobotnim konkursie drużynowym biało-czerwoni rozbudzili apetyty kibiców. Nie podtrzymali jednak dobrej passy, choć Żyła zanotował najlepszy indywidualny wynik w sezonie. Gdyby nie kłopoty przy lądowaniu w drugiej serii, byłby wyżej - z ósmym zawodnikiem, Słoweńcem Peterem Prevcem, przegrał tylko o 0,1 pkt.

Urodzony w Cieszynie 32-letni skoczek był zadowolony przede wszystkim z tego, że uniknął upadku w drugim skoku.

Piotr Żyła uplasował się na 9. miejscu. (Fot. Getty Images)

"Cieszę się, że nie wylądowałem na nosie, jak było w Wiśle. Postanowiłem, że w Klingenthal już nie będę łajdaczył, tak jak w Niżnym Tagile (w poprzednich zawodach PŚ ), ale będę pracować od początku do końca" - zaznaczył Żyła w wywiadzie dla TVP.

Usatysfakcjonowany mógł być także Murańka, ponieważ zdobył pierwsze pucharowe punkty w tym sezonie.

Prowadzenie w klasyfikacji generalnej Pucharu Świata objął Kobayashi, drugie miejsce zajmuje Kraft, a na trzecie spadł dotychczasowy lider - Norweg Daniel-Andre Tande, który w niedzielę był dopiero osiemnasty. Stoch plasuje się w punktacji PŚ na ósmej pozycji, a Kubacki - na dziewiątej.

Jeszcze przed świętami Bożego Narodzenia skoczkowie wystartują w dwóch konkursach PŚ w szwajcarskim Engelbergu (21-22 grudnia).