Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

PIE o Brexicie: Brak unijno-brytyjskiej umowy "niemal pewny"

PIE o Brexicie: Brak unijno-brytyjskiej umowy "niemal pewny"
Na zawarcie umowy pozostało już bardzo niewiele czasu. Czy strony zgodzą się na "techniczne" przedłużenie okresu przejściowego? (Fot. Getty Images)
To że unijno-brytyjska umowa o współpracy nie wejdzie w życie z początkiem 2021 r., jest niemal pewne. Istnieje jednak możliwość, że strony zgodzą się na 'techniczne' przedłużenie okresu przejściowego celem wdrożenia wynegocjowanego w ostatniej chwili porozumienia - ocenia Polski Instytut Ekonomiczny (PIE).
Reklama
Reklama

PIE przypomina, że nadal trwają negocjacje umowy regulującej unijno-brytyjskie stosunki gospodarcze. Zwraca jednocześnie uwagę, że choć Wielka Brytania korzysta ciągle jeszcze z jednolitego rynku europejskiego, to skutki decyzji o wyjściu z UE odbiły się już na niektórych obszarach polsko-brytyjskiej współpracy handlowo-inwestycyjnej. Niekorzystnie na działalność podmiotów gospodarczych wpływa bowiem długotrwała niepewność.

Instytut informuje, że od momentu referendum w Wielkiej Brytanii zmniejszyła się dynamika polskiego handlu towarami ze Zjednoczonym Królestwem. W latach 2015- 2019 jej udział w polskim eksporcie zmalał z 6,7 proc. do 6 proc. Tym samym, stała się ona trzecim co do wielkości rynkiem zbytu polskich towarów, ustępując miejsca Czechom.

Jak podaje PIE, udział w imporcie zmniejszył się zaś z 2,7 proc. do 2,3 proc., co oznaczało spadek z 8. na 11. miejsce. Wyraźnie zmalał eksport samochodów, wyrobów czekoladowych, pralek, przewodów elektrycznych, telefonów komórkowych i kosmetyków. Spowolniła też sprzedaż telewizorów i monitorów, mebli do siedzenia oraz części do silników samochodowych. Spadki eksportu większości towarów pogłębiły się w okresie pandemii COVID-19.

Instytut zwraca uwagę, że blisko 20 proc. polskiego eksportu na Wyspy stanowiły w 2019 r. artykuły rolno- spożywcze. Duże znaczenie miały również maszyny i urządzenia (26,8 proc.), wyroby przemysłu motoryzacyjnego (12 proc.), chemicznego oraz meble i tworzywa sztuczne. Z kolei w imporcie dominowały maszyny i urządzenia (ponad 22 proc. dostaw do Polski), wyroby przemysłu chemicznego (18 proc.) oraz samochody i części motoryzacyjne (15 proc.).

W przeciwieństwie do towarów, według PIE, eksport usług rozwijał się dynamicznie. W latach 2015-2019 zwiększył się on o ponad 70 proc., a udział Wielkiej Brytanii w polskim eksporcie usług wzrósł z 7 proc. do 7,8 proc. Ponad sześciokrotnie zwiększyła się też nadwyżka w handlu usługami, osiągając w 2019 r. poziom blisko 1,7 mld euro. Dynamicznie rosła wartość usług świadczonych przez profesjonalistów (m.in. księgowych i podatkowych), usług informatycznych, finansowych i transportowych.

PIE zwraca uwagę, że od momentu referendum w 2016 r. wyraźnie zmniejszyło się zaangażowanie brytyjskich inwestorów w Polsce. W latach 2015-2019 stan zobowiązań Polski z tytułu brytyjskich inwestycji bezpośrednich zmniejszył się o 1,6 mld euro, do 7,3 mld euro na koniec 2019 r.

Czytaj więcej:

Barnier do ambasadorów UE: Postępy w rozmowach z UK "niewielkie"

Brytyjskie sklepy gromadzą gigantyczne zapasy i proszą klientów o zachowanie spokoju

Brexit: Wakacje w UE, podróż z kotem i ceny w sklepach od 1 stycznia

Polscy operatorzy podniosą stawki po Brexicie, brytyjscy pozostawią bez zmian

Od początku 2021 r. handel Polski z Wielką Brytanią jak z państwami spoza UE

Johnson powtarza: "Najprawdopodobniej nie będzie umowy z UE"

Polskie MSZ: Brexit realnie wpływa na zmianę statusu Polaków mieszkających w UK

Brexit: Wielka Brytania i UE uzgodniły nowe zasady przewozu zwierząt domowych

    Reklama
    Reklama
    Kurs NBP z dnia 25.04.2024
    GBP 5.0427 złEUR 4.3198 złUSD 4.0276 złCHF 4.4131 zł
    Reklama

    Sport


    Reklama
    Reklama