PŚ w skokach: Kubacki trzeci w Willingen, triumf Graneruda

Dawid Kubacki skoczył na 137 metrów. (Fot. Getty Images)
Dawid Kubacki zajął trzecie, a Piotr Żyła czwarte miejsce we wczorajszym konkursie Pucharu Świata w skokach narciarskich w niemieckim Willingen. Wygrał Norweg Halvor Egner Granerud, który umocnił się na prowadzeniu w klasyfikacji generalnej.

Granerud o 2,7 pkt wyprzedził Słoweńca Anze Laniska. Kubacki do lidera stracił 15,3 pkt.

Norweg po raz 11. z rzędu stanął na pucharowym podium. W trakcie tej serii odniósł aż siedem zwycięstw. W sobotę prowadził już na półmetku. Miał wówczas 5,8 pkt przewagi nad Laniskiem. W finale uzyskał taką samą odległość co Słoweniec - 138 m - ale w nieco korzystniejszych warunkach wietrznych.

Granerud okazał się wczoraj bezkonkurencyjny i zachwycał swoją formą. (Fot. Getty Images)

Najdłuższą serię konkursów ukończonych w najlepszej trójce miał Fin Janne Ahonen, który w sezonie 2004/05 plasował się w niej w 13 kolejnych zawodach.

Granerud po raz trzeci w karierze wygrał w Willingen. Poprzednie dwa triumfy zanotował w 2021 roku. Nikomu na Muehlenkopfschanze nie udało się wygrywać częściej, a również trzy zwycięstwa odnieśli Kamil Stoch i Japończyk Noriaki Kasai.

Kubacki miejsce na najniższym stopniu podium przypieczętował skacząc 137 m. Długo bohaterem drugiej serii był Żyła. Na półmetku zajmował dopiero 11. miejsce, a spory awans dało mu 138 m w finale. Do podium dzieliło go jednak sporo. Od Kubackiego zgromadził o 16,2 pkt mniej.

Pozostali Polacy uplasowali się w trzeciej dziesiątce. Paweł Wąsek był 22., Kamil Stoch 25., a Aleksander Zniszczoł 27. W klasyfikacji generalnej PŚ, Granerud wyprzedza drugiego Kubackiego o 152 punkty. W Pucharze Narodów Polska jest trzecia - za Austrią i Norwegią.