Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

Otwarto pierwszą stałą, ogólnodostępną wystawę poświęconą polskim lotnikom

Otwarto pierwszą stałą, ogólnodostępną wystawę poświęconą polskim lotnikom
Wystawa została oficjalnie otwarta przez Ambasadora RP w Londynie Arkadego Rzegockiego (na zdj. w środku) i radnego samorządu gminy Hillingdon sir Ray’a Puddifoota w obecności premiera Borisa Johnsona. (Fot. Ambasada RP w Londynie)
W znajdującym się zachodnim Londynie Bunkrze Bitwy o Wielką Brytanię z udziałem premiera Borisa Johnsona otwarto w piątek pierwszą w tym kraju stałą, ogólnodostępną wystawę poświęconą udziałowi Polskich Sił Powietrznych w II wojnie światowej.
Reklama
Reklama

Otwarcia dokonali ambasador RP w Wielkiej Brytanii Arkady Rzegocki oraz radny dzielnicy Hillingdon Ray Puddifoot, a na uroczystości obecny był Boris Johnson, reprezentujący w Izbie Gmin okręg Uxbrigde and South Ruislip, na terenie którego znajduje się Bunkier Bitwy o Wielką Brytanię.

"Spitfire w Bunkrze Bitwy o Wielką Brytanię przypomina mi, dlaczego polscy piloci odnieśli tak niesamowity sukces i dlaczego zestrzelili jeden na siedem niemieckich samolotów w bitwie o Wielką Brytanię. To dlatego, że walczyli już w Polsce i rozumieli, że jeśli chce się zestrzelić (samolot) wroga, to należy walczyć z bliska. A przy tym byli niesamowicie odważni. Jak powiedział marszałek lotnictwa sir Hugh Dowding, nie moglibyśmy tego zrobić bez nich. Nie ma absolutnie żadnych wątpliwości, że wynik bitwy byłby o wiele inny bez Polski, więc nasz dług jest wieczny" - podkreślił Boris Johnson.

"W ubiegłym roku minęło 80 lat od bitwy o Wielką Brytanię, która zmieniła bieg II wojny światowej. Cieszę się, że z tej okazji samorząd gminy Hillingdon uczcił pamięć tych, bez których wojna mogłaby się zakończyć inaczej i wspólnie z Komitetem Opieki nad Pomnikiem Polskich Lotników przygotowała w Bunkrze Bitwy o Wielką Brytanię specjalną wystawę poświęconą Polskim Siłom Powietrznym przedstawiającą waleczność i osobiste historie bohaterów naszego nieba" - oświadczył ambasador Rzegocki. "Ta pierwsza w Wielkiej Brytanii stała, ogólnodostępna wystawa na temat roli Polskich Sił Powietrznych w czasie wojny jest doskonałą okazją do refleksji nad polsko-brytyjskim duchem braterstwa, który nas łączy dzięki tym, którzy w przeszłości przelali krew za Polskę, Wielką Brytanię i Europę" - dodał.

Zaprezentowane eksponaty i dokumenty - z których wiele jest pokazanych publicznie po raz pierwszy - opowiadają historie misji bojowych Polaków podczas wojny oraz podkreślają rozmaite role osób służących w Polskich Siłach Powietrznych, nie tylko pilotów, ale także obserwatorów, załogę naziemną i Pomocniczą Lotniczą Służbę Kobiet. Wystawa pokazuje także, jakimi drogami przedostawali się na Zachód żołnierze Polskich Sił Powietrznych po inwazji Niemiec i Związku Sowieckiego na Polskę we wrześniu 1939 roku, przedstawia przygotowania wojskowe w przedwojennej Polsce oraz tworzenie polskiego Rządu RP na Uchodźstwie i polskiego wojska we Francji oraz Wielkiej Brytanii w 1940 roku.

"Cieszymy się, że możemy otworzyć tę wspaniałą wystawę, która skupia się na bezcennych wysiłkach naszych polskich sojuszników podczas jednego z najbardziej znanych konfliktów w historii ludzkości. Ich mniej znane historie przepełnione odwagą przypominają historie brytyjskich pilotów, załóg oraz oficerów, których to zbiorowe bohaterstwo odegrało istotną rolę w zakończeniu" - zaznaczył radny Puddifoot.

Historia Polskich Sił Powietrznych jest silnie związana z dzielnicą Hillingdon. Przez całą wojnę polskie eskadry stacjonowały w znajdującej się na terenie tej dzielnicy bazie RAF Northolt, a także uczestniczyły w misjach bojowych koordynowanych przez Kwaterę Główną 11. Grupy RAF z siedzibą w bazie RAF Uxbridge. Centrum operacyjne grupy, skąd koordynowano obrony powietrzną Londynu oraz południowo-wschodniej Anglii, mieściło się w bunkrze nazwanym później Bunkrem Bitwy o Wielką Brytanię. Obecnie jest on udostępniony dla zwiedzających.

Brytyjscy historycy przyjęli jako czas trwania Bitwy o Wielką Brytanię okres od 10 lipca do 31 października 1940 roku, kiedy miały miejsce najintensywniejsze naloty niemieckie. Polacy w sile 145 osób byli drugą co do wielkości narodowością po stronie aliantów. Stanowiąc niespełna 5 proc. lotników, strącili ponad 10 proc. niemieckich samolotów. 

Zwiedzanie bunkra i wystawy można rezerwować na stronie: http://battleofbritainbunker.co.uk/.

Czytaj więcej:

Szef ZLP: Rola Polaków w bitwie o Wielką Brytanię jest znana, ale nie do końca

Londyn: Wyjątkowa wystawa w bunkrze poświęcona polskim lotnikom

W Kanadzie stanie pomnik upamiętniający polskich lotników

    Reklama
    Reklama
    Kurs NBP z dnia 24.04.2024
    GBP 5.0220 złEUR 4.3177 złUSD 4.0417 złCHF 4.4202 zł
    Reklama

    Sport


    Reklama
    Reklama