Menu

Operatorzy: Mobilny internet wkrótce może zastąpić światłowody

Operatorzy: Mobilny internet wkrótce może zastąpić światłowody
Mobilny internet może zastąpić światłowody - oceniają giganci telekomunikacyjni z USA. (Fot. Getty Images)
Mobilny internet już wkrótce może zastąpić światłowody - twierdzą zgodnie wiodący operatorzy telekomunikacyjni w USA. Federalna Komisja Łączności bada natomiast projekt wdrożenia takiego rozwiązania pod kątem technologicznym - poinformował serwis Ars Technica.
Reklama

Firmy AT&T i Verizon argumentowały przed Federalną Komisją Łączności USA (FCC), że mobilna łączność z internetem jest już dostatecznie zaawansowana technologicznie, by sprostać oczekiwaniom osób, które żyją w miejscach, gdzie niedostępny jest internet zapewniany przez łącza przewodowe.

Ars Technica podkreśla, że operatorzy swoje deklaracje sformułowali pomimo znanych ograniczeń przesyłu danych przez sieci komórkowe. Ograniczenia dotyczą głównie prędkości przesyłu danych oraz jego kosztów. Serwis zauważa, że w przypadku internetu mobilnego nawet "nielimitowany abonament na dane" może zostać w praktyce ograniczony po zużyciu przez użytkownika 25 GB transferu. Operatorzy mobilni, jak przypomina Ars Technica, znani są również z nakładania jeszcze bardziej restrykcyjnych ograniczeń względem rozdzielania internetu mobilnego przez domowe hotspoty, instalowane po to, by umożliwiać korzystanie sieci bezprzewodowej na wielu urządzeniach równocześnie.

Projekt zastąpienia łączności kablowej przez internet mobilny znalazł się w dokumentach, które posłużą do budowy dorocznego raportu na temat stanu łączności internetowej w USA, którym ma zająć się w najbliższym czasie FCC. Ars Technica zauważa, że jeśli komisja zdecyduje się uznać pomysł za sensowny, znacznie polepszy to statystyki dostępności internetu w USA, gdyż dostęp do internetu mobilnego działa w wielu miejscach, gdzie nie docierają łącza przewodowe. Raport o stanie łączności internetowej każdego roku zawiera rekomendacje dla sektora gospodarki telekomunikacyjnej, które mogą np. zalecać zwiększenie tempa prac nad upowszechnieniem dostępu do sieci bądź wsparcie konkurencyjności na rynku. W styczniu 2018 roku komisja po raz pierwszy od czasów prezydentury G. W. Busha uznała, że internet w USA upowszechniany jest z właściwą prędkością. Szef FCC Ajit Pai wstrzymał się jednak z wydaniem werdyktu w związku z oceną projektu zastąpienia łączności kablowej przez mobilną.

Zdaniem serwisu Ars Technica, AT&T i Verizon chcą, by w kolejnej wersji raportu Pai zmienił swój punkt widzenia. Szef komisji już wcześniej, w sierpniu ubiegłego roku, stwierdził, że internet mobilny może być "wszystkim, czego potrzebują Amerykanie". Spotkał się wówczas z potężną falą krytyki, w wyniku której zmienił zdanie i przyjął bardziej konserwatywny punkt widzenia w tej sprawie, zgodny z linią prezentowaną przez wcześniej urzędującą administrację prezydenta Baracka Obamy. Zalecała ona, by w amerykańskich domach był możliwy dostęp do internetu zarówno dzięki łączom kablowym, jak i sieci mobilnej. Urzędnicy poprzedniego prezydenta podkreślali również, że obie technologie cechują różne możliwości i ograniczenia.

FCC obecnie trwające prace analityczne rozpoczęła w ubiegłym miesiącu, ogłaszając, że poszukuje merytorycznych ekspertyz w związku z możliwymi podobieństwami pomiędzy standardem łączności kablowej i mobilnej. Grupy konsumenckie tymczasem skierowały do FCC apel, w którym wzywają komisję, by utrzymała rozróżnienie pomiędzy łącznością mobilną i naziemną oraz nie wydawała orzeczenia, które stwierdzałoby, iż te dwa typy dostępu do internetu mogą się wzajemnie zastępować.

  Reklama
  Reklama
  Kurs NBP z dnia 09.12.2019
  GBP 5.091 złEUR 4.283 złUSD 3.870 złCHF 3.909 zł

  Sport


  Reklama