Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

One-third of Canadians work remotely

One-third of Canadians work remotely
Brak kontaktów ze współpracownikami uważane jest za główną przyczynę niższej wydajności podczas pracy z domu. Generalnie jednak wiekszość osób sądzi, że praca zdalna nie obniża efektywności. (Fot. Getty Images)
One-third of Canadian employees work remotely and 80 percent people who have transferred to work from home also want to maintain this system at least partially after the pandemic, according to the latest report by the Canadian statistical office.
Advertisement
Advertisement
News available in Polish

32 proc. osób zatrudnionych w wieku 15–69 lat pracuje zdalnie. Pięć lat temu było to zaledwie 4 proc. zatrudnionych – policzyli analitycy Statistics Canada. 90 proc. osób, które w czasie pandemii przeszły na ten system pracy, ocenia, że ich wydajność mierzona liczbą zadań wykonanych podczas godziny pracy nie spadła w porównaniu z sytuacją sprzed pandemii. W tym: 58 proc. ocenia, że w ciągu godziny wykonuje taką samą ilość pracy, zaś 32 proc. uważa, że wykonuje nawet więcej pracy w ciągu godziny. Pozostałych 10 proc. sądzi, że ich wydajność spadła.

Przy tym najbardziej zwiększyła się wydajność pracy osób zatrudnionych w administracji publicznej, gdzie taką sytuację deklarowało 41 proc. badanych, a także w opiece zdrowotnej i społecznej – 45 proc.

"Niezależnie od wieku, poziomu edukacji, stanu cywilnego, branży, stanowiska, tego, czy mają dzieci, mężczyźni i kobiety informowali w podobnych proporcjach, że w pracy z domu są podobnie produktywni jak w miejscu pracy przed pandemią" - napisano w raporcie, podkreślając przy tym, że jest to ocena pracowników, a nie pracodawców, ich bowiem w tym badaniu nie pytano o opinię.

Jednocześnie raport Statistics Canada zaznaczył, że są to podobne oceny jak w USA, gdzie 85 proc. ankietowanych deklarowało wydajność pracy z domu na poziomie przynajmniej takim jak przed pandemią. Zaś kanadyjskie portale cytowały w ostatnich dniach artykuł z "The New York Times" przytaczający wypowiedź CEO Goldman Sachs Davida Solomona, który w lutym br. nazwał pracę zdalną "aberracją" i zapowiedział "naprawę tej sytuacji tak szybko, jak to możliwe".

Statistics Canada nie odnosił się do amerykańskich opinii, ale zwrócił uwagę, że 48 proc. z tych, którzy deklarują wyższą wydajność, twierdzi, że pracują dłużej niż przed pandemią. Nikt z tych, którzy szacowali, że ich wydajność jest przynajmniej taka, jak przed pandemią, nie informował, że pracuje krócej. 51 proc. menadżerów w ankietowanej grupie informowało, że pracuje więcej godzin, a ogólnie 35 proc. pracowników zdalnych wskazywało, że pracuje dłużej.

Mimo to praca zdalna ma zalety, z których Kanadyjczycy chcą korzystać. 80 proc. zadeklarowało, że po pandemii chciałoby przynajmniej połowę czasu pracy przeznaczyć na pracę z domu, w tym 39 proc. wolałoby pracować w większości (24 proc.) lub w całości (15 proc.) z domu. Chęć utrzymania pracy zdalnej deklarowali częściej ci, którzy oceniali, że są bardziej wydajni, pracując w domu.

Statystycy zapytali tych, którzy negatywnie oceniali pracę z domu, o przeszkody. Ok. 20 proc. tych, którzy zauważyli niższą wydajność, uznało brak kontaktów z współpracownikami za główną przyczynę niższej wydajności. Również ok. 20 proc. wskazywało na konieczność zajmowania się dziećmi lub innymi członkami rodziny. 11 proc. mówiło o problemach z dostępem do informacji niezbędnej w pracy, 13 proc. sygnalizowało konieczność wykonywania dodatkowych zadań, a 10 proc. miało kłopoty ze znalezieniem miejsca w domu, gdzie można spokojnie pracować. Kolejnych 5 proc. narzekało na wolny internet.

Już w grudniu ub.r. badanie przeprowadzone w Kanadzie przez ClickMeeting, firmę specjalizującą się w organizacji spotkań online związanych z pracą, wskazywało na popularność pracy w domu – 56 proc. ankietowanych lubiło pracę w domu i uważało, że najlepszym modelem pracy w przyszłości będzie model "hybrydowy". Jednocześnie 74 proc. uważało, że pracownicy powinni otrzymać rekompensatę za korzystanie z domowego internetu.

W czerwcu ub.r. Statistics Canada szacowało, że 40 proc. pracujących Kanadyjczyków – częściej kobiety niż mężczyźni - ma taką pracę, że może ją wykonywać w domu. Jak wówczas oceniono, pandemia w najmniejszym stopniu utrudniła pracę rodzinom, w których pracują obie dorosłe osoby, szczególnie wtedy, gdy pracują na dobrze opłacanych stanowiskach. W przypadku osób z wyższym wykształceniem prawdopodobieństwo pracy w domu wynosi 66 proc., jest ponad dwa razy wyższe niż prawdopodobieństwo pracy w domu dla osób, które zakończyły edukację na szkole średniej (30 proc.).

Czytaj więcej:

Kanada: Kobieta wyprowadziła męża na smyczy w trakcie godziny policyjnej

Kanada: Czytanie książek jako sposób na pandemię

    Advertisement
    Advertisement
    Rates by NBP, date 29.03.2024
    GBP 5.0300 złEUR 4.3009 złUSD 3.9886 złCHF 4.4250 zł
    Advertisement

    Sport


    Advertisement
    Advertisement