Menu

Olsztyn ma pisarza miejskiego. To Niemiec, który mieszka w Irlandii

Olsztyn ma pisarza miejskiego. To Niemiec, który mieszka w Irlandii
Krueger: "Wszędzie jestem witany ciepło i serdecznie". (Fot. UM Olsztyn)
Mieszkający w Irlandii Niemiec Marcel Krueger przez najbliższych pięć miesięcy będzie opisywał na blogu życie w Olsztynie. Pobyt literata i jego twórczość będzie finansowało Niemieckie Forum Kultury.
Reklama

Marcel Krueger przyjechał do Olsztyna kilka dni temu. Zdążył być gościem na uniwersytecie, gdzie spotkał się ze studentami germanistyki, wypił kawę z prezydentem Olsztyna Piotrem Grzymowiczem i kilka razy odwiedził Fundację "Borussia", która pomaga mu "ogarnąć Olsztyn".

"Wszędzie jestem witany ciepło i serdecznie, przekazywany z rąk do rąk i karmiony ciasteczkami. Bardzo mi się tu podoba" - żartował na spotkaniu z dziennikarzami Krueger, który otrzymał 5-miesięczne stypendium Niemieckiego Forum Kultury na opisywanie życia w Olsztynie.

Niemieckie Forum Kultury funduje takie stypendia od lat. Zawsze dotyczą one opisywania życia w krajach Europy Środkowej i Wschodniej. Pobyty pisarzy miejskich Forum finansowało dotąd m.in. w krajach nadbałtyckich, w Rumunii, czy na Ukrainie. Pisarze zawsze trafiają do regionów w jakiś sposób historycznie związanych z Niemcami.

Niemiec już wcześniej odwiedzał Olsztyn. (Fot. Getty Images)

"Mamy nadzieję, że pobyt Marcela Kruegera w Olsztynie pokaże nam nasze miasto z nowej perspektywy" - przyznała przewodnicząca Fundacji "Borussia" Kornelia Kurowska.

Prezydent Olsztyna Piotr Grzymowicz podkreślił, że Polacy i Niemcy mają wiele wspólnych momentów, które "na nowo można odkryć i przeżyć". "Bardzo się cieszymy, że w tym roku pisarz miejski przyjechał właśnie do Olsztyna" - dodał.

Marcel Krueger przed otrzymaniem stypendium Niemieckiego Forum Kultury bywał wcześniej w Olsztynie. We wsi Łęgajny pod Olsztynem mieszkała jego babcia, która pod koniec wojny została wywieziona z Warmii do łagru w Związku Radzieckim. Po kilku latach pobytu w łagrze babcia Kruegera nie wróciła już na Warmię, ale do Niemiec. Krueger o jej losach napisał książkę.

Krueger podkreślił, że jego pobyt w Olsztynie i możliwość pracy w tym mieście to zasługa "wolnej Europy, po której można dowolnie jeździć". "Jestem mieszkającym w Irlandii Niemcem, będę pracował w Polsce. Taka wolna Europa wiele znaczy, daje nam wiele możliwości" - podkreślał pisarz i dodał, że będzie chciał pokazać Olsztyn takim, jakim go poczuje, w jakim będzie żył.

Relacje Kruegera z Olsztyna będzie można czytać na blogu pisarz-miejski-olsztyn.com. 

  Komentarze
  • Typ
   15 maja, 10:42

   Tak to Olsztyn jest bardzo interesujący dla niemiaszkow

  Dodaj komentarz
  Reklama
  Reklama
  Kurs NBP z dnia 20.11.2019
  GBP 5.008 złEUR 4.292 złUSD 3.879 złCHF 3.913 zł

  Sport


  Reklama