Nasza Polityka Prywatnosci oraz Cookies została zaktualizowana.

Wprowadziliśmy kilka istotnych zmian w naszej Polityce Prywatności i Plików Cookies i chcemy, abyś wiedział, co to oznacza dla Ciebie i Twoich danych

Menu

Olga Tokarczuk i Antonia Lloyd-Jones z nominacją do Bookera

Olga Tokarczuk i Antonia Lloyd-Jones z nominacją do Bookera
Kolejna pozycja od Olgi Tokarczuk zdobyła uznanie wśród anglojęzycznych czytelników. (Fot. Twitter/@_drsang)
Olga Tokarczuk i tłumaczka Antonia Lloyd-Jones otrzymały nominację do międzynarodowej nagrody literackiej Man Booker za brytyjską wersję książki 'Prowadź swój pług przez kości umarłych'. Polka zdobyła tę nagrodę w ubiegłym roku za książkę 'Bieguni'.
Reklama

Na długiej liście nominacji znalazło się trzynaście publikacji, napisanych w dziewięciu językach przez autorów z 12 państw na trzech kontynentach: m.in. z Omanu (Jokha al-Harthi), Chin (Can Xue), Korei Płd. (Hwang Sok-yong), Francji (Hubert Mingarelli) i Hiszpanii (Samanta Schweblin, która była nominowana także w 2017 roku).

Opublikowana dziś lista jest wstępną, dłuższą listą nominacji, która 9 kwietnia zostanie zawężona do zaledwie sześciu tytułów. Zwycięzca zostanie ogłoszony 21 maja w Londynie.

Nagroda jest co roku przyznawana jednej książce, która w ciągu ostatniego roku została przetłumaczona na język angielski i opublikowana na terenie Wielkiej Brytanii i Irlandii. Autorzy i tłumacze są uznawani za równie istotni dla tego procesu; zwycięzcy otrzymują do podziału główną nagrodę w wysokości 50 tys. funtów.

Akcja nominowanej powieści Tokarczuk - którą sama autorka określiła jako "thriller moralny" - rozgrywa się w Kotlinie Kłodzkiej. Główną bohaterką jest Janina Duszejko - kiedyś inżynier mostów, dziś wiejska nauczycielka angielskiego, geografii i dozorczyni domów letniskowych. Jej pasją jest astrologia, a wielką miłością - wszelkie zwierzęta. Gdy dzieje im się krzywda, Janina staje w ich obronie i upomina się o szacunek dla nich.

Nikt nie przejmuje się kobietą, która uważa, że świat jest odbiciem tego, co zapisane w gwiazdach, a w wolnych chwilach czyta Williama Blake'a. W okolicy, gdzie mieszka Janina, zaczynają umierać kłusownicy i krzywdziciele zwierząt. Liczba zgonów rośnie. Janina ma teorię na temat motywu i sprawcy tych zbrodni, ale policja ignoruje ją, traktując jak nieszkodliwą dziwaczkę.

W ubiegłym roku Tokarczuk otrzymała Nagrodę Bookera za jej poprzednią książkę "Bieguni" (ang. "Flights") w tłumaczeniu Jennifer Croft.

Odbierając wyróżnienie podczas ceremonii w Muzeum Wiktorii i Alberta, autorka podkreśliła, że choć jest pierwszą Polką, która została nagrodzona Bookerem, to "nie wierzy w literaturę narodową; traktuje ją jako żywe stworzenie, które pojawia się w jednym języku, a potem może być przełożona do innego, co jest kolejnym cudem".

Na koniec pisarka wspomniała, że na gali wystąpiła w kolczykach, które zakupiła w 1987 roku, kiedy jeszcze w czasie studiów dorabiała sobie pracując jako pokojówka w jednym z eleganckich londyńskich hoteli. "Teraz noszę je jako laureatka Międzynarodowej Nagrody Bookera" - dodała z dumą.

Oba tytuły Polki zostały wydane w Wielkiej Brytanii przez wydawnictwo Fitzcarraldo Editions.

Antonia Lloyd-Jones jest jedną z najwybitniejszych tłumaczek z języka polskiego na język angielski, która przekładała m.in. Jacka Dehnela, Pawła Huelle, Jarosława Iwaszkiewicza, Zygmunta Miłoszewskiego, Jacka Hugo-Badera, Witolda Szabłowskiego, Mariusza Szczygła i Artura Domosławskiego. Jest także jedną z mentorek młodszego pokolenia tłumaczy i tłumaczek. Za swoje zasługi dla polskiej kultury została w 2019 roku odznaczona medalem Gloria Artis.

 

  Komentarze


  • Przemko
   13 marca, 16:44

   jestes a/ baba b/lewaczka c/ lesba d/ zydowka???? literacki nobel masz w kieszeni. jak brakuje ci jakiegos skladnika - masz szanse na pomniejsze 'nagrody'. byloby smieszne, gdyby nie bylo zalosne.

  • Lukasz
   14 marca, 06:37

   Sądząc po opisie książki wnioskuję, że pasjonuje ja okultyzm i ubieranie zła w owczą skórę. Każdemu radze, jeśli się zdecyduje, uważnie rozważać słowa zapisane w Jej książkach. Pamiętajmy, że nie zawsze to co świadomie negujemy, nasza podświadomość przyjmuje tak samo. Czasami jest wręcz odwrotnie dzięki technikom podprogowego przekazywania informacji.
   Boże, miej nas w opiece w tych czasach próby.

  Dodaj komentarz


  Reklama
  Reklama
  Kurs NBP z dnia 16.09.2019
  GBP 4.861 złEUR 4.326 złUSD 3.912 złCHF 3.950 zł

  Sport


  Reklama