Menu

Olga Tokarczuk laureatką literackiego Nobla

Olga Tokarczuk laureatką literackiego Nobla
Tokarczuk to rzadki przypadek pisarki cenionej zarówno przez krytyków, jak i publiczność. (Fot. PAP Life)
Olga Tokarczuk została laureatką literackiego Nobla za rok 2018 - poinformowała dzisiaj Szwedzka Akademia. To pierwszy literacki Nobel dla Polaka od 23 lat. W 1996 r. otrzymała go Wisława Szymborska.
Reklama

Jak podała Szwedzka Akademia, Tokarczuk otrzymała nagrodę "za wyobraźnię narracyjną, która z encyklopedyczną pasją prezentuje przekraczanie granic jako formę życia". Laureatem drugiej przyznanej w tym roku nagrody literackiego Nobla - za rok 2019 - został austriacki pisarz Peter Handke. 

Tokarczuk to rzadki przypadek pisarki cenionej zarówno przez krytyków, jak i publiczność. Jest autorką m.in. powieści: "Podróż ludzi Księgi", "Prawiek i inne czasy", "Gra na wielu bębenkach", "Prowadź swój pług przez kości umarłych", "Księgi Jakubowe" oraz "Bieguni", za którą w 2018 r. otrzymała międzynarodową Nagrodę Bookera.

"Prowadź swój pług przez kości umarłych" została w 2017 r. przeniesiona przez Agnieszkę Holland na srebrny ekran. Film "Pokot" miał swoją premierę na niemieckim Berlinale i został nagrodzony Srebrnym Niedźwiedziem oraz Nagrodą im. Alfreda Bauera.

Film "Pokot" Agnieszki Holland powstał na podstawie powieści "Prowadź swój pług przez kości umarłych". (Fot. Getty Images)

Po otrzymaniu Bookera pisarka wyznała w jednym z wywiadów: "Czuję się trochę tak, jakbym dostała nowe życie w grze komputerowej. Wchodzę na inny poziom rozgrywek". Rzeczywistość i Akademia Szwedzka potwierdziły jej intuicje.

Olga Tokarczuk urodziła się 29 stycznia 1962 roku w Sulechowie, studiowała psychologię na Uniwersytecie Warszawskim. Po studiach pracowała m.in. jako pokojówka w londyńskim hotelu i psychoterapeutka we Wrocławiu i Wałbrzychu.

W 2018 roku, odbierając w Londynie nagrodę Bookera, podkreśliła, że kolczyki, które ma na sobie, są z czasów, gdy pracowała jako pokojówka.

Pisarka nie waha się angażować w życie społeczne i wypowiadać publicznie sądów nie zawsze popularnych. (Fot. Getty Images)

Tokarczuk to pisarka, która nie waha się angażować w życie społeczne i wypowiadać publicznie sądów nie zawsze popularnych. Zabierała głos w sprawie uchodźców i praw mniejszości. Od zawsze deklarowała się jako feministka. 

Pisarka sprzyja także ekologom. "Mam poczucie, że należę do tej wspólnoty. Wydaje mi się, że dzisiaj nie można myśleć inaczej. Jak można nie być za ruchem ekologicznym? Jakie byłyby argumenty? Zaangażowanie w ekologię jest po prostu postawą etyczną. Ekologia jest konsekwencją jedynej możliwej interpretacji przykazania nie zabijaj, a więc ekologia jest etyką" - deklarowała pisarka.

Laureatka Nobla pracuje obecnie nad powieścią opartą na jej rodzinnej historii, której osią mają być relacje pomiędzy Polakami i Ukraińcami.

Czytaj więcej:

Polska literatura w londyńskim metrze

Olga Tokarczuk i Antonia Lloyd-Jones z nominacją do Bookera

Ogłoszono finalistów Literackiej Nagrody NIKE

  Komentarze
  • Stach
   10 października, 18:42

   Brawo, jedna z moich ulubionych autorek. Gratulacje

  Dodaj komentarz
  Reklama
  Reklama
  Kurs NBP z dnia 12.12.2019
  GBP 5.076 złEUR 4.285 złUSD 3.850 złCHF 3.918 zł

  Sport


  Reklama