Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

Ofgem obniżył limit opłat za energię w Wielkiej Brytanii. Rachunki spadną od lipca

Ofgem obniżył limit opłat za energię w Wielkiej Brytanii. Rachunki spadną od lipca
Gospodarstwa domowe w Wielkiej Brytanii odczują wreszcie obniżkę cen energii. (Fot. Getty Images)
Po obniżeniu limitu rachunków za energię w następstwie gwałtownych spadków hurtowych cen gazu i energii elektrycznej, od lipca brytyjskie gospodarstwa domowe zyskają na obniżce średnio ponad 400 funtów rocznie.
Reklama
Reklama

Regulator rynku energii Ofgem ogłosił dzisiaj nowy limit cenowy na poziomie 2 074 funtów, co stanowi spadek z poziomu 3 280 funtów, obowiązującego w okresie od kwietnia do lipca. Ponadto do końca czerwca obowiązuje jeszcze rządowa gwarancja cen na poziomie 2 500 funtów, przedłużona przez ministra finansów Jeremy'ego Hunta w wiosennym budżecie.

Oznacza to, że dla przeciętnego gospodarstwa domowego w Anglii, Walii i Szkocji rachunki spadną o 426 funtów rocznie. W Irlandii Północnej ceny energii są regulowane oddzielnie, a rachunki będą wynosić 1 950 funtów rocznie dla przeciętnego gospodarstwa domowego.

Znaczny spadek limitu cen - mechanizmu wprowadzonego przez rząd Theresy May w celu ochrony konsumentów przed zróżnicowanymi taryfami - jest największą pojedynczą obniżką od czasu globalnego kryzysu kosztów utrzymania, który rozpoczął się w 2021 roku.

Jednak ceny energii są nadal prawie dwukrotnie wyższe niż przed rozpoczęciem wojny. W październiku 2021 r. przeciętne gospodarstwo domowe płaciło 1 271 funtów rocznie za gaz i energię elektryczną.

Ceny hurtowe energii znacząco spadły w okresie zimowym i na wiosnę od momentu, kiedy w sierpniu i wrześniu ubiegłego roku osiągnęły rekordowy poziom.

Eksperci specjalizujący się w prognozach cen energii z Cornwall Insights ostrzegają, że nie należy spodziewać się powrotu wysokości rachunków do poziomu sprzed 2020 r. "najwcześniej przed końcem dekady".

Dyrektor generalny Ofgem Jonathan Brearley stwierdził, że rząd, regulator i sam sektor energetyczny muszą skupić się na wspieraniu najbardziej potrzebujących grup społecznych tej zimy.

Czytaj więcej:

Kiedy spadną ceny energii w UK? Podano szacunkową datę

Jedenaście milionów Brytyjczyków ma problemy z opłaceniem rachunków

Trzy brytyjskie firmy energetyczne zapłaciły miliony za uchybienia przy zmianach dostawców energii

  Komentarze
  • Celestyn76
   25 maja, 16:39

   Ceny spadly o 80 proc ale rzad nie tobi nic bo korzysta z windfall tax i rents inflacyjnej drenujsc kieszeni pracujacych i rozdajsc nierobom

  • Czytelnik anonimowy
   25 maja, 17:49

   Bzdury energia zostanie podwyższona od października i już to zapowiedziano natomiast Polska ma najniższą stawkę za energię dla pojedynczego odbiorcy w całej Europie.

  • Edi
   25 maja, 19:06

   Totalna bzdura !! Wlasnie dostałam pismo mojej firmy energetycznej ich nie interesuje co rząd mówi i obniżki nie będzie bo ceny zostały już wcześniej ustalone z dostawcami energii . To samo było w kwietniu kiedy ceny nie miały wzrosnąć a wzrosły bo Ofgem się zgodził na to wiec niech darują sobie te brednie.

  • Brednie
   25 maja, 20:55

   Mi uroslo raz o 80% a potem o 50%. A uk uzywało 3% gazu ruskiego a reszta od arabów. Wiec to nie wojna tylko covid i te 200miliardow rozdane

  Dodaj komentarz
  Reklama
  Reklama
  Kurs NBP z dnia 05.06.2023
  GBP 5.2031 złEUR 4.4851 złUSD 4.1933 złCHF 4.6041 zł
  Reklama

  Sport


  Reklama
  Reklama