Menu

"Odwołać Brexit". Brytyjczycy masowo podpisują petycję

"Odwołać Brexit". Brytyjczycy masowo podpisują petycję
Trybunał Sprawiedliwości UE zdecydował o tym, że UK może w każdej chwili jednostronnie wycofać się z Brexitu. (Fot. Getty Images)
Ponad 2,5 miliona Brytyjczyków podpisało się już pod petycją do Izby Gmin o wycofanie się z planowanego wyjścia kraju z Unii Europejskiej. Zainteresowanie jest tak duże, że strona parlamentu wielokrotnie przestawała działać.
Reklama

Inicjatorka kampanii Margaret Anne Georgiadou przypomniała, że "rząd ciągle twierdzi, że wyjście z Unii Europejskiej jest realizacją woli ludu", więc "należy powstrzymać dalsze powtarzanie tego stwierdzenia przez udowodnienie siły poparcia opinii publicznej dla pozostania w UE".

W ciągu pierwszych trzech dni od utworzenia petycja przekroczyła formalne progi, które zobowiązują rząd do odpowiedzi na przedstawioną propozycję (10 tys. podpisów), a parlament do rozważenia organizacji debaty w tej sprawie (100 tys. podpisów).

Pomimo tego, że liczba osób popierających wniosek rośnie lawinowo, a służby prasowe Izby Gmin określiły tempo jako "najwyższe w historii" dla tego typu petycji, rząd jednoznacznie wykluczył podjęcie takiej decyzji.

"Powiedzieliśmy sobie to w tym pokoju prawdopodobnie z dwanaście tysięcy razy - a i ona sama mówiła to tysiące razy - że to nie jest coś, na co premier jest przygotowana" - oświadczyła rzeczniczka premier Theresy May w trakcie briefingu dla dziennikarzy.

Z kolei liderka klubu parlamentarnego Partii Konserwatywnej Andrea Leadsom wskazywała, że "gdyby doszło do 17,4 miliona respondentów (liczba osób, które zagłosowały za Brexitem w referendum z 2016 roku - przyp. red.), to na pewno byśmy mieli bardzo jasne argumenty za podjęciem takiego działania".

Dodała jednak, że "jest absolutnie słuszne, że ludzie mają okazję przedstawić swoje poglądy, a także to, że może to doprowadzić do jeszcze jednej dyskusji w sprawie Brexitu".

W grudniu ub.r. Trybunał Sprawiedliwości UE zdecydował o tym, że Zjednoczone Królestwo może w każdej chwili jednostronnie wycofać się z procesu wyjścia z Unii Europejskiej, bez konieczności uprzedniej zgody 27 pozostałych państw członkowskich.

 

  Komentarze


  • Grażyna że Szczecina
   22 marca, 10:41

   Ale jaja...ja już torby spakowałam i gotowam na roboty do Niemiec pojechać.

  • Kawa
   22 marca, 10:44

   teraz sie obudzili jak zostalo 8 dni do wyjscia z UE jesli nie przedluza

  • Anna
   22 marca, 10:59

   pytal ktos europejczykow o pozostanie UK w Uni? co to zabawa w piaskownicy? co jest twoje to jest moje, co jest moje to wara!

  • Jaś
   22 marca, 12:26

   Grażyna że Szczecina pewnie,tam też są nocniki i trzeba starca dupska szorować.Powodzenia

  • Do Jasia
   22 marca, 17:03

   Powinieneś liczyć się ze słowami Jasiu, kiedyś i ty możesz takiej pomocy potrzebować....

  • Obivankanobi
   22 marca, 18:01

   Ech Jasiu, Janem to ty nie zostaniesz co najwyżej Januszem. Niemiec bardziej doceni niż brytol i mniej wykorzysta niż Holender. Robię w DE od 3 miesięcy i Arbeit ist gut. Żeby się dalej gdzieś zachaczyc wym. jez Niemiecki, ale Niemiec tez zapłaci i czasem lepiej w krajach Beneluxu.

  • Polexit?
   22 marca, 18:29

   Ktoś jeszcze myśli o polexit? Polaczki skończcie te kłapanie dziobem za sabotażystą kaczorem.

  • Mag
   22 marca, 18:30

   Jas to bardzo przykre co piszesz... tez bedziesz kiedys starszy.... a opiekowac sie innymi ludzmi to piekna rzecz

  • Obserwer
   22 marca, 20:02

   Andrea Leadsom to ta ktora sie strasznie oburzyla na slowa pana Tuska o pokoju w piekle dla tego co wymyslil brexit bez umowy,jak sie teraz czuje w stej sytuacji kiedy w UK panuje chaos w parlamencie i rzadzie??

  • Bolek
   23 marca, 08:34

   Jaś, oby Ciebie wszawica dopadła. Ty mały krótki ludku.

  • Rr
   23 marca, 20:56

   Już ponad 4 mln

  Dodaj komentarz


  Reklama
  Reklama
  Kurs NBP z dnia 18.10.2019
  GBP 4.967 złEUR 4.284 złUSD 3.850 złCHF 3.897 zł

  Sport


  Reklama