Nasza Polityka Prywatnosci oraz Cookies została zaktualizowana.

Wprowadziliśmy kilka istotnych zmian w naszej Polityce Prywatności i Plików Cookies i chcemy, abyś wiedział, co to oznacza dla Ciebie i Twoich danych

Menu

Odporna na leki "super-rzeżączka" zagraża Wyspiarzom?

Odporna na leki "super-rzeżączka" zagraża Wyspiarzom?
Rzeżączka to choroba przenoszona drogą płciową, wywoływana przez bakterie Neisseria gonorrhoeae. (Fot. Getty Images)
Na Wyspach odnotowano w ostatnim czasie dwa przypadki 'super-rzeżączki'. To odmiana odporna na dotychczas stosowane leki - informuje 'Metro'.
Reklama

Public Health England (PHE) twierdzi, że jedna z zarażonych osób nabyła infekcję w Europie, a druga w Wielkiej Brytanii. Teraz lekarze sprawdzają, czy przypadki są ze sobą powiązane. Obie osoby zostały wyleczone, ale infekcje były bardzo odporne na tradycyjne leczenie.

"Mimo że te dwa przypadki rzeżączki zostały z powodzeniem wyleczone, to wciąż staramy się ustalić, kto mógł mieć kontakt z zarażonymi, aby nie doszło do dalszego rozprzestrzeniania się choroby" - zaznacza dr Nick Phin, zastępca dyrektora National Infection Service w organizacji PHE.

Skąd zatem pojawienie się tej trudnej do leczenia odmiany infekcji? Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) wymienia kilka czynników: rzadsze używanie prezerwatyw, coraz większa urbanizacja, powszechność podróży, złe diagnozowanie rzeżączki i - co za tym idzie -  jej nieefektywne leczenie.

Lekarze przestrzegają, że rzeżączką można zarazić się bardzo łatwo. "Każdy może znacznie zmniejszyć ryzyko zakażenia, konsekwentnie stosując prezerwatywy ze wszystkimi nowymi i przypadkowymi partnerami" - alarmuje dr Nick Phin.

Rzeżączka to choroba przenoszona drogą płciową, wywoływana przez bakterie Neisseria gonorrhoeae.

 

  Komentarze


  • Robol
   10 stycznia, 17:49

   Lepsza rączka niż rzeżączka !

  • No nieźle
   10 stycznia, 23:26

   "jedna z zarażonych osób nabyła infekcję w Europie, a druga w Wielkiej Brytanii. "??? Czyli gdzie leży Wielka Brytania ?

  • Krono
   11 stycznia, 08:11

   Pytanie raczej powinno paść ; z jakiego kontynentu/labolatorium została wypuszczona na teren Europy, a nie sugerować gdzie istnieje mozliwosc zarażenia.

  Dodaj komentarz


  Reklama
  Reklama
  Kurs NBP z dnia 23.07.2019
  GBP 4.722 złEUR 4.249 złUSD 3.800 złCHF 3.859 zł

  Sport


  Reklama