Nasza Polityka Prywatnosci oraz Cookies została zaktualizowana.

Wprowadziliśmy kilka istotnych zmian w naszej Polityce Prywatności i Plików Cookies i chcemy, abyś wiedział, co to oznacza dla Ciebie i Twoich danych

Menu

Odbył się V Kongres Polek w Wielkiej Brytanii

Odbył się V Kongres Polek w Wielkiej Brytanii
Podczas kongresu poruszano wiele ważnych tematów, takich jak równouprawnienie pod względem płac dla mężczyzn i kobiet. (Fot. AC/Londynek.net)
Ponad 150 uczestniczek wzięło wczoraj udział w piątym Kongresie Polek w Wielkiej Brytanii, który odbywał się pod hasłem 'Równouprawnienie: oczywistość czy wyzwanie?'. Gościem specjalnym wydarzenia była piosenkarka i scenarzystka Maria Sadowska.
Reklama

Całodniowa konferencja odbyła się w Polskim Ośrodku Społeczno-Kulturalnym (POSK) w zachodnim Londynie, historycznym centrum polskiej migracji w Wielkiej Brytanii. W panelach dyskusyjnych rozmawiano m.in. o kobiecym przywództwie, równości płci na rynku pracy, wizji równouprawnienia i feminizmu wśród przedstawicieli młodego pokolenia, a także sytuacji kobiet w świecie naukowym.

Wśród uczestniczek wydarzenia były m.in. walcząca o równe płace dla kobiet i mężczyzn dziennikarka BBC Kasia Madera, zoolożka i popularyzatorka nauki Joanna Bagniewska, aktywistka społeczna z Oksfordu Ewa Gluza i wykładowczyni akademicka z University College London Katarzyna Zechenter.

"Kongres Polek jest potrzebny, żeby świętować kobiecość i pokazywać, jak wiele fantastycznego wynika z działania polskich kobiet: zarówno w biznesie, jak i nauce. Wciąż jest wiele wyzwań: płace kobiet są wciąż o wiele niższe niż mężczyzn, a my jako Polki jesteśmy często postrzegane w specyficzny sposób i musimy walczyć z różnymi stereotypami" - tłumaczyła jedna z organizatorek, Monika Tkaczyk.

Jak dodała, "na przestrzeni ostatnich 10-15 lat widzę, że Polki są coraz silniejsze i osiągają coraz większe sukcesy na emigracji, w każdej dziedzinie życia". "To kwestia czas, a także wspólnej pracy kobiet i mężczyzn, żeby wyrównywać różnice i doprowadzić do tego, abyśmy mogły w pełni realizować swój potencjał" - podkreśliła.

W wyniku głosowania kapituły kongresu tytuł Polki Roku Jubileuszowego otrzymała aktywistka społeczna z Oksfordu Ewa Gluza, a nagrodę publiczności odebrała założycielka i dyrektorka organizacji pomagających Polakom Familia i Poles in Need (Polacy w potrzebie) Anna Janczuk.

 

  Komentarze


  Nikt jeszcze nie skomentował tego tematu.
  Bądź pierwszy! Podziel sie opinią

  Dodaj komentarz


  Reklama
  Reklama
  Kurs NBP z dnia 19.07.2018
  GBP 4.835 złEUR 4.316 złUSD 3.716 złCHF 3.712 zł

  Sport


  Reklama