Nasza Polityka Prywatnosci oraz Cookies została zaktualizowana.

Wprowadziliśmy kilka istotnych zmian w naszej Polityce Prywatności i Plików Cookies i chcemy, abyś wiedział, co to oznacza dla Ciebie i Twoich danych

Menu

Od kwietnia nie wyrobisz prawa jazdy bez PSC

Od kwietnia nie wyrobisz prawa jazdy bez PSC
Public Services Card coraz częściej służy do weryfikacji mieszkańców Irlandii, mimo tego, że sama karta nie jest oficjalnym dokumentem tożsamości. (Fot. Twitter/@AnSionnachFionn)
Od kwietnia do wyrobienia irlandzkiego prawa jazdy niezbędne będzie posiadanie Public Services Card. Rząd jest zdeterminowany wprowadzić nowe przepisy pomimo krytyki ekspertów ochrony danych osobowych.
Reklama

Road Safety Authority poinformowało, iż od 9 kwietnia jedyną dopuszczalną formą potwierdzenia tożsamości przy aplikowaniu o nowe prawo jazdy będzie PSC. Wiadomość wywołała głosy krytyki, po pierwsze ze względu na krótki termin zawiadomienia, a także kontrowersje wokół samej karty. Według specjalistów prawa, łamie ona wchodzące w życie w maju unijne przepisy o ochronie danych osobowych.

“Uważam, że zbieranie i udostępnianie tych informacji bez odpowiednich podstaw prawnych jest jednym z największych ryzyk finansowych, jakie państwo podjęło dobrowolnie w ostatnich latach” - ostrzegł niedawno w wystąpieniu dla parlamentu Simon McGarr z Data Compliance Europe.

W odpowiedzi Ministerstwo Spraw Społecznych zapewniło, że nie doszło do złamania przepisów i karty pozostaną w użyciu.

W odniesieniu do prawa drogowego, PSC funkcjonuje częściowo od czerwca ubiegłego roku – jest ona wymagana przy zdawaniu egzaminu teoretycznego. Od kwietnia służyć ma jako forma weryfikacji nazwiska, numeru PPS, adresu i tożsamości osób występujących o jakikolwiek rodzaj prawa jazdy.

W komunikacie RSA ekspertów zaniepokoiło użycie sformułowania “jedyna dopuszczalna forma potwierdzenia tożsamości”, ponieważ PSC nie powinno być stosowane jako dokument tożsamości. W Irlandii nie funkcjonują dowody osobiste. W sierpniu ubiegłego roku premier Leo Varadkar zapewnił w telewizji RTE, że PSC nie jest państwowym dokumentem tożsamości i nie ma żadnych planów wprowadzenia takowych.

Od wprowadzenia karty w 2012 roku wydano ją ponad 3 mln osób. Operacja pochłonęła do tej pory €60 mln.

 

  Komentarze


  Nikt jeszcze nie skomentował tego tematu.
  Bądź pierwszy! Podziel sie opinią

  Dodaj komentarz


  Reklama
  Reklama
  Kurs NBP z dnia 17.08.2018
  GBP 4.804 złEUR 4.306 złUSD 3.778 złCHF 3.793 zł

  Sport


  Reklama