Menu

Od dziś w UK zakaz reklam wykorzystujących stereotypy

Od dziś w UK zakaz reklam wykorzystujących stereotypy
Branża reklamowa będzie musiała ostrożniej dobierać sceny w reklamach. (Fot. Getty Images)
Reklamy przedstawiające mężczyzn borykających się z pracami domowymi czy kobiety próbujące nieudolnie zaparkować auto są od dziś zakazane w Wielkiej Brytanii. Rządowy organ Advertising Standards Authority (ASA) zapowiedział całkowitą eliminację szkodliwych stereotypów w branży reklamowej.
Reklama

Nowe prawo stanowi, że reklamy nie mogą zawierać scenariusza, który utrwala stereotypy związane z płcią. Wśród przykładów podano m.in. widok mężczyzny z wyciągniętymi nogami w czasie, gdy kobieta sprząta dom, czy pokazywanie, że zajęcia naukowe i edukacja jest głównie dla chłopców, a nie dziewcząt.

Zgodnie z wytycznymi, twórcy reklam będą musieli ostrożnie wybierać sceny do tworzonych materiałów. ASA ostrzega, że sporo problemów może przysporzyć np. pokazanie w jednej scenie "silnego i odważnego mężczyzny w towarzystwie pięknej, śmiejącej się kobiety". Kłopotliwa może być również próba pokazania mężczyzny, wykonującego typowo kobiece czynności, jeśli będzie miało to prześmiewczy charakter.

Brytyjski organ od lat zwracał uwagę, że wiele reklam w Wielkiej Brytanii wzmacnia obecność nieprawdziwych i szkodliwych stereotypów, co z kolei wpływa na postrzeganie płci w społeczeństwie.

Reklamy ze stereotypowym podejściem do roli obu płci w życiu wkrótce należeć będą do przeszłości. (Fot. Getty Images)

Advertising Standards Authority już teraz ma po swojej stronie bardzo surowe prawo reklamowe. Zgodnie z wcześniejszymi wytycznymi, zakazane są próby uprzedmiotowiania ludzi, nadmierna seksualizacja czy pokazywanie nierealnych i niezdrowych sylwetek.

Branża reklamowa ma od dziś sześć miesięcy na przygotowanie się do obecności nowych zasad. Sami eksperci z ASA mają z kolei 12 miesięcy, aby upewnić się, że nowe zasady nie pozostawiły żadnej "furtki". Gdyby tak było, organ zamierza poprosić o nowelizację prawa.

"Nasze dowody pokazały, jak szkodliwe stereotypy dotyczące płci w reklamach mogą przyczyniać się do nierówności w społeczeństwie. Wszyscy za to płacimy. Niektóre sceny w przestrzeni reklamowej ograniczyły potencjał wielu ludzi" - przekazał Guy Parker z ASA.

"W interesie wszystkich kobiet i mężczyzn w naszym społeczeństwie jest to, aby reklamodawcy unikali przestarzałych stereotypów" - dodał. 

  Komentarze
  • Kasia
   14 czerwca, 13:10

   co za kraj... powaznie wspolczuje branzy reklamowej. to gorsze niz cenzura bo zaden zart juz nie przejdzie. wyobrazcie sobie taki zakaz na polskich kabaretach.

  • Rob
   14 czerwca, 13:54

   Kolejne glupie prawo, zaraz po zakazie krytyki(Mowa nienawiści).

  • Rodzic
   14 czerwca, 14:30

   mnie tylko denerwuje wczesna inicjacja sexualna i narkotykowa. chyba w podstawówkach już 90% je przechodzi te inicjacje. miał ktoś tak u swojego dziecka?

  • Gdak
   14 czerwca, 15:47

   Ah ta polityczna poprawność, odbije im się to kiedyś wielką czkawką :

  Dodaj komentarz
  Reklama
  Reklama
  Kurs NBP z dnia 20.11.2019
  GBP 5.008 złEUR 4.292 złUSD 3.879 złCHF 3.913 zł

  Sport


  Reklama