Od 0 do 109, czyli liczby Roberta Lewandowskiego w reprezentacji Polski

Lewandowski z żoną Anną podczas Oktoberfest. (Fot. Getty Images)
Sto dziewięć meczów, 66 goli - to bilans 11 lat występów w reprezentacji Polski Roberta Lewandowskiego. Najlepszy snajper biało-czerwonych w historii i kapitan obecnej kadry w czwartek został piłkarzem z największą liczbą występów w drużynie narodowej.

31-letni dziś Lewandowski zadebiutował w niej 10 września 2008 roku w spotkaniu eliminacji mistrzostw świata z San Marino w Serravalle. Trener Leo Beenhakker wpuścił go na boisko w 59. minucie, a osiem minut później młody napastnik cieszył się z pierwszego trafienia w biało-czerwonych barwach, ustalając wynik na 2:0. Wcześniej golami uczcił pierwsze występy w ówczesnej 2. lidze w Zniczu Pruszków, w ekstraklasie w Lechu Poznań, a później w Bayernie Monachium.

Rok zajęło mu zebranie 10 spotkań w kadrze, a po kolejnym miał ich już 25. Jubileusz 50. przypadł na towarzyską potyczkę z Urugwajem w Gdańsku, przegraną 1:3 w listopadzie 2012. Mecz numer 75 to także towarzyski pojedynek z Finlandią we Wrocławiu 26 marca 2016. Setny występ miał miejsce dokładnie przed rokiem, 11 października 2018 w przegranym 2:3 meczu Ligi Narodów z Portugalią w Chorzowie. W żadnym z nich nie wpisał się na listę strzelców.

Od 2014 roku Lewandowski nosi kapitańską opaskę, a do historii krajowego futbolu przeszedł 5 października 2017 roku, kiedy dzięki trzem golom w wyjazdowym spotkaniu eliminacji mundialu z Armenią został najlepszym strzelcem reprezentacji, dystansując dotychczasowego lidera zestawienia Włodzimierza Lubańskiego (48 goli). Do dziś uzbierał 60 trafień, z czego trzy ostatnie w czwartkowym spotkaniu eliminacji mistrzostw Europy w Rydze z Łotwą (3:0).