Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

Obóz pracy w Holandii. Imigranci mieszkali w "przerażających warunkach"

Obóz pracy w Holandii. Imigranci mieszkali w "przerażających warunkach"
W budynkach gospodarczych znajdowało się prawie siedemdziesiąt piętrowych łóżek. (Fot. gemeentemaasgouw.nl)
Na południu Holandii policja odkryła i zlikwidowała obóz, w którym kilkudziesięciu Rumunów, pracujących przy zbiorze szparagów, mieszkało w 'przerażających i niebezpiecznych' warunkach. Według lokalnych władz, niektórzy z nich mogli być nawet bici.
Reklama
Reklama

W ubiegłym tygodniu policja, a także przedstawiciele lokalnych władz przeprowadzili kontrolę w kompleksie rolnym w Linne, niewielkiej wiosce leżącej na terenie gminy Maasgouw na południu Holandii.

Wcześniej otrzymano anonimową informację o obozie, w którym pracownicy z Rumunii mieli mieszkać w "przerażających i niebezpiecznych" warunkach.

Na miejscu odkryto kompleks składający się z budynków gospodarczych, w których umieszczono prawie siedemdziesiąt piętrowych łóżek. Mieszkali tam pracownicy, którzy w ciągu dnia zbierali szparagi w okolicznych gospodarstwach rolnych.

"Ludzie mieszkali tam w przerażających warunkach" - przekazał portalowi NOS burmistrz gminy Stef Strous. Według niego, mieszkający w kompleksie pracownicy byli brudni i wystraszeni.

"Niektórzy z nich przyznawali, że byli nawet bici" - dodał burmistrz Strous. Jak informuje portal, budynki były zaniedbane a w pomieszczeniach, gdzie spali, nie było nawet odpowiedniej wentylacji.

Policja nakazała przeniesienie pracowników do innych pomieszczeń. Na właściciela kompleksu nie nałożono jednak żadnej grzywny.

Jak stwierdził Emilie Roemer, przewodniczący rządowego zespołu ds. wspierania ochrony pracowników tymczasowych, to nie jest odosobniona sytuacja i należy podjąć natychmiastowe kroki w celu ochrony migrantów zarobkowych.

Roemer ocenił, że skala nadużyć wobec pracowników jest jeszcze większa. "Problem z wykryciem tego problemu polega na tym, że pracownicy tymczasowi często w ogóle nie są zarejestrowani" - dodał. 

"Jeśli nie wiemy, gdzie mieszkają, nie możemy kontrolować takich miejsc jak w Maasgouw" - wskazał Roemer i zaznaczył, że ludzie są wówczas na "łasce właścicieli slumsów i nieuczciwych agencji zatrudnienia".

Czytaj więcej:

Brexit: "Szkockie wizy" dla imigrantów mają zaradzić problemowi wyludnienia

Holenderski instytut: Imigranci i kobiety muszą więcej pracować

Szwecja: Imigranci częściej chorują na Covid-19 i rzadziej się szczepią

10 proc. obywateli UE "rozważa opuszczenie Wielkiej Brytanii po 30 czerwca"

Dania: Skazani na deportację imigranci jednak nie trafią na bezludną wyspę

Szwecja: Imigranci wykorzystują pandemię, by uniknąć deportacji

    Reklama
    Reklama
    Kurs NBP z dnia 18.04.2024
    GBP 5.0589 złEUR 4.3309 złUSD 4.0559 złCHF 4.4637 zł
    Reklama

    Sport


    Reklama
    Reklama