Nasza Polityka Prywatnosci oraz Cookies została zaktualizowana.

Wprowadziliśmy kilka istotnych zmian w naszej Polityce Prywatności i Plików Cookies i chcemy, abyś wiedział, co to oznacza dla Ciebie i Twoich danych

Menu

Obchody 100-lecia odzyskania niepodległości Polski w Wielkiej Brytanii

Obchody 100-lecia odzyskania niepodległości Polski w Wielkiej Brytanii
W najbliższych dniach zaplanowano wiele ciekawych wydarzeń m.in. w brytyjskiej stolicy. (Fot. Getty Images)
11 listopada 2018 r. Polska będzie obchodzić setną rocznicę odzyskania niepodległości. W listopadzie nastąpi kulminacja całego roku przygotowań do tej ważnej rocznicy w postaci serii wydarzeń. Jakie atrakcje zaplanowano z tej okazji w Wielkiej Brytanii?
Reklama

Ambasada RP we współpracy ze School of Slavonic and East European Studies organizuje 9 listopada w kampusie University College London całodniową konferencję akademicką pt. “Poland Restored, Regained and Reborn: One Hundred Years Later”. Lista prelegentów obejmuje czołowych badaczy polskich i brytyjskich. Wystąpień otwierających dokonają prof. Diane Koenker, Ambasador RP w Londynie prof. Arkady Rzegocki i prof. Richard Butterwick-Pawlikowski.

W przeddzień Święta Niepodległości, 10 listopada, o godz. 14:30 prof. Wojciech Roszkowski wygłosi wykład zatytułowany "Odrodzenie Polski w 1918 roku". Po prelekcji odbędzie się jubileuszowa Msza św. w Katedrze Westminsterskiej, celebrowana przez prymasa Polski Wojciecha Polaka. Ambasador Arkady Rzegocki będzie uczestniczyć w uroczystości.

W Old Divinity School, St. John's College w Cambridge 15 listopada odbędzie się ​​panel dyskusyjny na temat roli kobiet w odzyskaniu niepodległości Polski i współczesnego znaczenia niepodległości. W panelu wezmą udział: Minister Magdalena Gawin, Danuta Huebner, Lena Kolarska-Bobińska, Jakub Majmurek, Jakub Krupa, Bartłomiej Radziejewski, Krzysztof Szczęsny, Agata Szczęśniak, Annabelle Chapman. Moderatorami będą Stanley Bill i Simona Szreter z Cambridge University.

W listopadzie będą miały miejsce również cztery duże wydarzenia muzyczne z okazji stulecia niepodległości Polski.

W samo południe 11 listopada (Dzień Niepodległości) w Southbank Centre odbędzie się koncert "Symfonii pieśni żałosnych" Henryka Góreckiego. Warto podkreślić, że wydarzenu towarzyszy brytyjska premiera "Fanfary na orkiestrę" Krzysztofa Pendereckiego.

Royal Albert Hall - to tu właśnie odbędzie się w niedzielę koncert "Sto lat" z udziałem największych polskich gwiazd. (Fot. Getty Images)

Wieczorem (o godz. 18:30) w Dzień Niepodległości w Royal Albert Hall będzie miał miejsce koncert "Sto lat". Podczas koncertu wystąpią największe gwiazdy polskiej sceny muzycznej takie jak Edyta Górniak, Anna Maria Jopek, Stanisław Sojka, Lombard czy Leszek Możdżer. Podczas uroczystości wystąpią również polskie chóry i zespoły folklorystyczne. Więcej szczegółów znaleźć można w oficjalnym komunikacie. Portal Londynek.net jest patronem medialnym tego wyjątkowego wydarzenia muzycznego.

Kolejnym świętem muzycznym będzie koncert Roxanny Panufnik pt. "Faithful Journey - A Mass for Poland" w CBSO Birmingham 21 listopada (19:30). Będzie to brytyjska premiera kompozycji Roxanny Panufnik.

Ostatnim planowanym wydarzeniem rocznicowym jest Gala Chopina i Paderewskiego w londyńskim Guidhall 26 listopada (o godz. 18:00). Wieczór w Guidhall będzie składać się z przyjęcia i koncertu dla ponad 400 gości. Przy fortepianie zobaczymy Krzysztofa Książka oraz jego żonę Agnieszkę Zahaczewską-Książek. W Gali weźmie udział Ambasador Arkady Rzegocki.

Warto również zwrócić uwagę na kampanię promującą polską literaturę w londyńskim metrze, która potrwa do 18 listopada. Jest to inicjatywa Instytutu Książki, wspierana przez Ambasadę RP w Londynie.

Polacy świętują 100-lecie odzyskania niepodległości. (Fot. Getty Images)

 

  Komentarze


  • Tylko Lewica
   9 listopada 2018, 06:02

   Po co to swieto ? Przeciez tlumoki nie potrafia swietowac . Nawet nie rozumieja tego swieta. Dla nich to tylko okazja do zadymy . Znowu bedzie wstyd na caly swiat.

  Dodaj komentarz


  Reklama
  Reklama
  Kurs NBP z dnia 23.04.2019
  GBP 4.952 złEUR 4.289 złUSD 3.812 złCHF 3.743 zł

  Sport


  Reklama