Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

ONZ: Koronawirus stał się bronią przestępców i ekstremistów

ONZ: Koronawirus stał się bronią przestępców i ekstremistów
Media społecznościowe mogą być wykorzystywane do "inspirowania terroryzmu". (Fot. Getty Images)
Przestępcy i ekstremiści wykorzystują pandemię do budowania sieci wsparcia, podważania zaufania do rządów, a nawet używania Covid-19 jako broni. Próbują przejmować firmy zagrożone bankructwem - stwierdza raport ONZ.
Reklama
Reklama

"Terroryści, brutalni ekstremiści i zorganizowane grupy przestępcze próbują wykorzystać pandemię koronawirusa, aby rozszerzyć swoją działalność i zagrozić skuteczności oraz wiarygodności środków zaradczych stosowanych przez rządy" - podkreśliła Antonia Marie De Meo, dyrektor Międzyregionalnego Instytutu Badań nad Przestępczością i Wymiarem Sprawiedliwości ONZ (UNICRI).

"Niepokojące jest również to, że niektóre terrorystyczne i brutalne grupy ekstremistyczne próbowały nadużywać mediów społecznościowych w celu podżegania potencjalnych terrorystów do celowego rozprzestrzeniania Covid-19 i stosowania go jako improwizowanej formy broni biologicznej" - akcentowała szefowa UNICRI.

W opinii ekspertów, media społecznościowe mogą być wykorzystywane do "inspirowania terroryzmu" jak i motywowania radykalnych terrorystów do wszczęcia ataków.

"Są przypadki, kiedy prawicowe grupy ekstremistyczne wyraźnie zwracały się swoich zwolenników o rozprzestrzenianie wirusa wśród lokalnych mniejszości poprzez kaszel lub odwiedzanie miejsc, w których gromadzą się mniejszości religijne lub rasowe " - głosi opracowanie UNICRI.

Za przykład "inspirowanego terroryzmu" raport traktuje sprawę neonazisty Timothy Wilsona udzielającego się na platformie mediów społecznościowych "Telegram". Planował on zdetonować bombę w szpitalu zajmującym się pacjentami z koronawirusem w Kansas City. Zginął w marcu podczas strzelaniny z agentami FBI.

W wielu krajach Europy obowiązuje obecnie wysoki stopień zagrożenia terrorystycznego. (Fot. Getty Images)

Według źródeł ONZ, naukowcy analizowali działanie prawicowych ekstremistów, ośrodków powiązanych z tzw. Państwem Islamskim i Al-Kaidą oraz zorganizowanych grup przestępczych. Opisali jak przestępcy używają mediów społecznościowych do rozpowszechniania teorii spiskowych i dezinformacji na temat wirusa. Rozszerzają oni swe sieci poprzez wykorzystywanie algorytmów identyfikujących potencjalnych sympatyków.

W teoriach spiskowych, głosi opracowanie, przestępcy łączyli różne, sprzeczne historie, np. używanie "sygnału telefonu komórkowego 5G jako narzędzia do przenoszenia wirusa lub fałszywych twierdzeń, że pandemię zaplanował Bill Gates w celu wszczepienia ludziom mikroczipów, a także, że wirus jest mistyfikacją i nie istnieje".

Grupy przestępcze wykorzystują też kryzys gospodarczy wywołany pandemią do kontroli nad firmami i sklepami zagrożonymi bankructwem. UNICRI powołuje się m.in. na przypadek karteli narkotykowych próbujących przejąć apteki w czterech stanach Meksyku.

Za środki służące demaskowaniu dezinformacji eksperci ONZ uznali narzędzia, jakimi dysponuje nauka o danych, aplikacje do sprawdzania faktów oraz sztuczną inteligencję. Ostrzegli jednocześnie, że same tylko technologiczne środki zaradcze nie powstrzymają nadużywania mediów społecznościowych.

Czytaj więcej:

Epidemia "szansą" dla światowego terroryzmu

We Francji "bardzo wysokie" zagrożenie terrorystyczne

Francja: Sceptycyzm wobec możliwości walki z islamizmem

Wielka Brytania podniosła stopień zagrożenia terrorystycznego

Szef ds. zwalczania terroryzmu: Bez umowy z UE Wielka Brytania będzie mniej bezpieczna

    Reklama
    Reklama
    Kurs NBP z dnia 29.03.2024
    GBP 5.0300 złEUR 4.3009 złUSD 3.9886 złCHF 4.4250 zł
    Reklama

    Sport


    Reklama
    Reklama