Nasza Polityka Prywatnosci oraz Cookies została zaktualizowana.

Wprowadziliśmy kilka istotnych zmian w naszej Polityce Prywatności i Plików Cookies i chcemy, abyś wiedział, co to oznacza dla Ciebie i Twoich danych

Menu

Nurkowanie na najwyższym wulkanie świata: Padnie rekord?

Nurkowanie na najwyższym wulkanie świata: Padnie rekord?
Rusza wyprawa w nurkowaniu wysokogórskim na szczycie Ojos del Salado w Argentynie. (Fot. Facebook/Marcel Korkuś)
8 marca wyrusza z Polski wyprawa, której celem jest ustanowienie nowego rekordu świata w nurkowaniu wysokogórskim na szczycie Ojos del Salado w Argentynie, najwyższym wulkanie świata. Płetwonurek Marcel Korkuś chce po raz drugi ustanowić rekord świata i Guinnessa.
Reklama

Nurkowanie zaplanowane jest na wysokości 6 400 metrów n.p.m., w najwyżej położonym zbiorniku wodnym na świecie.

Uczestnicy wyprawy będą chcieli sprawdzić pozostałe dwa zbiorniki wodne, które znajdują się na wysokości 6 415 metrów n.p.m. i 6 510 metrów n.p.m., czy tam również istnieje możliwość zejścia pod powierzchnię wody, znacznie powyżej wstępnie planowanej wysokości.

Nurkowanie na najwyższym wulkanie świata ma eksperymentalny charakter i wiąże się z szeregiem niebezpieczeństw, ponieważ, nikt do tej pory nie podjął się próby nurkowania na tak dużej wysokości.

Sama wyprawa posiada również akcent badawczy. Podczas nurkowania płetwonurek Marcel Korkuś będzie chciał pobrać próbki wody, w których jest duże prawdopodobieństwo występowania wcześniej nigdzie niesklasyfikowanych mikroorganizmów.

Płetwonurek Marcel Korkuś wraz z alpinistą i filmowcem Bartoszem Wnękiem planują do 19 lutego prowadzić aklimatyzacje. Później dołączy do nich Pablo Lukach z Hiszpanii, Herman Maxx Binder z Niemiec i Chacho Pacheco z Argentyny.

Uczestnicy wyprawy planują założyć główne obozowisko na wysokości 5 010 metrów n.p.m. skąd przez kolejne dni będą transportować sprzęt do obozów pośrednich: C1-5800m n.p.m. i C2-6400m n.p.m. Nurkowanie wstępnie zaplanowane jest na 28 lutego. Będzie się ono odbywało pod lodem, a jej uczestnicy wcześniej będą musieli zrobić przerębel w bardzo grubej warstwie lodu.

Marcel Korkuś planuje zanurzyć się na maksymalną głębokość zbiornika znajdującego się w kraterze wulkanu i spędzić pod wodą minimum 20 minut.

Strona internetowa: www.marcelkorkus.com (Szczegółowy opis projektu w zakładce projekty - Ojos Diving Expedition 2018).

Aktualny przebieg wyprawy: https://www.facebook.com/marcelkorkusofficial/
 

 

  Komentarze


  Nikt jeszcze nie skomentował tego tematu.
  Bądź pierwszy! Podziel sie opinią

  Dodaj komentarz


  Reklama
  Reklama
  Kurs NBP z dnia 17.08.2018
  GBP 4.804 złEUR 4.306 złUSD 3.778 złCHF 3.793 zł

  Sport


  Reklama