Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

Nowy rok finansowy w UK. Co się zmieni dla naszych portfeli?

Nowy rok finansowy w UK. Co się zmieni dla naszych portfeli?
Od dziś obowiązuje wiele nowych przepisów, które w mniejszym bądź w większym stopniu wpłyną na nasze finanse. (Fot. Getty Images)
Kwiecień to w Wielkiej Brytanii tradycyjnie miesiąc licznych zmian, które mają bezpośredni wpływ na nasze finanse. Przygotowaliśmy krótkie podsumowanie wszystkich nowości, które weszły w życie od dziś lub zaczną obowiązywać w najbliższych dniach - od nowej płacy minimalnej po podwyżki podatków.
Reklama
Reklama

Warto być na bieżąco ze wszystkimi zmianami, aby móc odpowiednio planować nasze wydatki - zwłaszcza w okresie kryzysu wywołanego pandemią koronawirusa. Większość zmian weszła w życie już dzisiaj, ale niektóre zaczną obowiązywać dopiero 6 kwietnia. Co dokładnie się zmieni?

Przepisy związane z pomocą w czasie pandemii (od dziś)

Niektóre środki wsparcia związane z koronawirusem powoli zaczynają być wycofywane.

Financial Conduct Authority potwierdził, że od dziś banki mają prawo do egzekucji komorniczych wobec kredytobiorców hipotecznych, którzy utracili stabilność finansową. Wcześniej - w związku z trwającą pandemią - wprowadzono przepis, który czasowo zakazywał tego rodzaju praktyk. Podkreślono jednak, że przywrócone przepisy zawierają zapis, który zobowiązuje banki do przeprowadzenia przejęcia nieruchomości według ścisłych wytycznych i "tylko w ostateczności".

Dodatkowo, osoby mające trudności ze spłatą zadłużenia w terminie nie mogą już ubiegać się o odroczenie płatności. Większość pożyczkodawców mimo tego poinformowała, że nadal będzie uwzględniać wyjątkowo trudną sytuację, z jaką mogą się borykać niektórzy kredytobiorcy z powodu koronawirusa.

Od dziś przyjmowane są również wnioski w ramach nowego, zaktualizowanego programu Help to Buy w Anglii.

Rachunki i podatki (od dziś)

Council Tax w Anglii i Walii wzrośnie średnio o 4,4 proc. W przypadku nieruchomości z Band D, średni miesięczny rachunek wzrośnie o £6,75 (do £1 898 rocznie).

Maksymalny pułap ceny za prąd (energy price cap) wzrośnie o £96 rocznie (do £1 138). Warto pamiętać, że są to wartości szacunkowe w oparciu o przeciętną taryfę na Wyspach - rachunki wciąż opłacamy według rzeczywistego zużycia prądu.

Opłata za kupno leku na receptę wzrośnie o 20p do £9,35. Opłata za kupno wszystkich leków na receptę na rok (PPC) wzrośnie do £108,10 (ze £105,90).

TV License podrożeje o £1,50 i wyniesie £159 rocznie. 

Podatek samochodowy (Car Tax) wzrośnie w zależności od tego, jak bardzo ekologiczny jest nasz samochód (im mniej szkodliwy dla środowiska, tym niższy podatek).

Rachunki za wodę u większości dostawców powinny spaść o £2 rocznie (do £408). Nie jest to jednak regułą - np. Thames Water podnosi obecnie ceny o £14 rocznie. 

Co zmieni się od 6 kwietnia?

Kwota wolna od podatku wzrośnie z £12 500 do £12 570. Wyższy próg podatkowy (40%) wzrośnie z kolei z £50 tys. do £50 270. Warto pamiętać, że decyzją ministra finansów, kwoty te będą zamrożone na kilka lat. 

Marriage Allowance wzrośnie z £1 250 do £1 260.

Państwowa emerytura wzrośnie o 2,5 proc. i wyniesie £179,60 tygodniowo.

Zasiłek Child Benefit wzrośnie o 0,5 proc. i wyniesie £21,15 tygodniowo na pierwsze dziecko i £14 tygodniowo na każde kolejne.

Stawka minimalna dla najniżej opłacanych pracowników wzrośnie o 2,2 proc. do £8,91 za godzinę. Stawka ta po raz pierwszy obejmie także osoby w wieku 23 i 24 lat.

Kara za wypłatę pieniędzy z konta Lifetime ISA przed 60. rokiem życia - z jakiegokolwiek innego powodu niż zakup pierwszej nieruchomości - wróci do poziomu 25 proc. Wcześniej - z powodu pandemii - karę tę zmniejszono do 20 proc. 

    Reklama
    Reklama
    Kurs NBP z dnia 19.04.2024
    GBP 5.0615 złEUR 4.3316 złUSD 4.0688 złCHF 4.4787 zł
    Reklama

    Sport


    Reklama
    Reklama