Menu

Nowozelandzcy naukowcy zapolują na potwora z Loch Ness

Nowozelandzcy naukowcy zapolują na potwora z Loch Ness
Jezioro Loch Ness, z którym związana jest legenda o rezydującym tu potworze... (Fot. Thinkstock)
Nowe polowanie na potwora z Loch Ness zapowiedzieli Nowozelandczycy. Naukowcy z drugiego końca świata zbadają setki próbek DNA ze słynnego jeziora.
Reklama

Zespół badaczy pod kierownictwem profesora Neila Gemmella z University of Otago zamierza przystąpić do testów w przyszłym miesiącu. Pobranych zostanie 300 próbek wody z różnych miejsc i głębokości jeziora. Po odfiltrowaniu materiału organicznego i wydobyciu DNA będzie można stwierdzić jakie istoty zamieszkują zbiornik.

"Poruszając się w wodzie, istoty żywe pozostawiają fragmenty DNA ze skóry, piór czy uryny. Pozyskane próbki porównamy z bazą danych znanych gatunków” - wyjaśnił prof. Gemmell.

Rozwiązanie zagadki jeziora ma zostać uzyskane pod koniec tego roku.

"Nie sądzę, żeby w zbiorniku żył potwór, ale chcę sprawdzić tę hipotezę. Na pewno bardzo dokładnie zbadamy środowisko Loch Ness” - zapewnił.

Loch Ness, objętościowo największy słodkowodny zbiornik Wielkiej Brytanii, położony jest na południowy zachód od Inverness, stolicy regionu Highlands. Wiele osób wierzy, iż żyje w nim potwór o nazwie Nessi. Razem z Wielką Stopą i Yeti, potwór z Loch Ness jest kryptydą, jedną z najbardziej znanych zagadek kryptozoologii.

Większość naukowców uznaje obecną dokumentację mającą udowodnić istnienie zwierzęcia za nieprzekonującą. Twierdzą najczęściej, że relacje ze spotkań z Nessie są oszustwami lub obserwacjami znanych zwierząt czy zjawisk. Jednakże wiara w istnienie zwierzęcia istnieje pośród wielu osób na całym świecie.

  Reklama
  Reklama

  Najnowsze wiadomości

  Kurs NBP z dnia 27.05.2020
  GBP 4.983 złEUR 4.438 złUSD 4.050 złCHF 4.171 zł

  Sport


  Sport

  Reklama