Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

Nowe przepisy UE ws. przewożenia pieniędzy przez granicę

Nowe przepisy UE ws. przewożenia pieniędzy przez granicę
Nie ma znaczenia, czy granicę pokonujemy samochodem, pociągiem, samolotem czy na pokładzie statku - nowe przepisy obowiązują każdego, kto przewozi ponad 10 tys. euro. (Fot. Getty Images)
Od dziś zmieniają się przepisy unijne w sprawie przewożenia pieniędzy przez granicę. W przypadku gdy przewożona kwota wynosi co najmniej 10 tys. euro, przy wjeździe i wyjeździe z UE trzeba będzie złożyć deklarację organom celnym Służby Celno-Skarbowej lub organom Straży Granicznej.
Reklama
Reklama

Dzisiaj weszły w życie regulacje unijnego rozporządzenia 2018/1672 z 23 października 2018 r. w sprawie kontroli środków pieniężnych wwożonych do Unii lub wywożonych z Unii, a także rozporządzenie wykonawcze do tego aktu, ustanawiające wzory niektórych formularzy oraz przepisy techniczne dotyczące skutecznej wymiany informacji na mocy tego rozporządzenia. Nowe regulacje rozszerzają obowiązki m.in. osób przewożących pieniądze przez granicę.

"Jeśli będzie to kwota co najmniej 10 000 euro, to przy wjeździe i wyjeździe z UE trzeba będzie złożyć deklarację tych środków właściwym organom celnym Służby Celno-Skarbowej lub organom Straży Granicznej" - tłumaczy nowe przepisy polskie Ministerstwo Finansów. Środek lokomocji nie ma tu znaczenia.

Rozporządzenie 2018/1672 rozszerza obowiązki osób przemieszczających pieniądze przez granicę i obszary kontroli przeprowadzanych przez służby graniczne. Dotyczy to przepływu środków pieniężnych w transporcie - np. pieniędzy wwożonych do Unii lub wywożonych z Unii w przesyłkach pocztowych, kurierskich, cargo lub ładunkach kontenerowych.

Rozszerzono także definicję środków pieniężnych o towary używane jako wysoce płynne środki przechowywania wartości i karty przedpłacone.

Resort finansów informuje, że gdy pieniądze - co najmniej 10 tys. euro - są wwożone do Unii lub wywożone z niej, a deklarację składa podróżny, musi on je zgłosić. Natomiast jeśli pieniądze są przesyłane w przesyłkach, organy celne mogą wymagać od nadawcy lub odbiorcy lub ich przedstawiciela, by złożył deklarację ujawnienia pieniędzy w ciągu 30 dni.

Czytaj więcej:

Polacy z UK wysyłają mniej pieniędzy do ojczyzny

Poszukiwana osoba, która wygrała £10 tys. "pensji" przez 30 lat

Londyn: Polacy skazani za wyłudzenie zasiłków na kwotę prawie 300 tys. funtów

Londyn: Policja przejęła £5 mln. "Pieniądze były wszędzie"

    Reklama
    Reklama
    Kurs NBP z dnia 28.03.2024
    GBP 5.0474 złEUR 4.3191 złUSD 4.0081 złCHF 4.4228 zł
    Reklama

    Sport


    Reklama
    Reklama