Nasza Polityka Prywatnosci oraz Cookies została zaktualizowana.

Wprowadziliśmy kilka istotnych zmian w naszej Polityce Prywatności i Plików Cookies i chcemy, abyś wiedział, co to oznacza dla Ciebie i Twoich danych

Menu

Nowe monety NBP: Wielkie aktorki - Helena Modrzejewska

Nowe monety NBP: Wielkie aktorki - Helena Modrzejewska
Na rewersie okolicznościowej monety znajduje się wizerunek Heleny Modrzejewskiej z portretu Franka Fowlera z 1884 r. (Fot. NBP)
Narodowy Bank Polski wprowadził do obiegu pierwszą monetę z nowej serii 'Wielkie aktorki - Helena Modrzejewska' - poinformowała instytucja. Na rewersie monety widnieje wizerunek aktorki z portretu Franka Fowlera z 1884 r., a z lewej strony - autograf.
Reklama

W folderze emisyjnym napisano m.in., że Helena Modrzejewska (1840–1909) była wybitną aktorką, wielką legendą polskiego teatru, gwiazdą dwóch kontynentów. Była nie tylko wyjątkową artystką, ale też gorliwą patriotką i filantropką.

"Na rewersie monety umieszczono wizerunek Heleny Modrzejewskiej z portretu Franka Fowlera z 1884 r., z lewej strony autograf, a w prawym dolnym rogu kolorowy wachlarz sceniczny aktorki jako wklejka porcelanowa. Na awersie pokazano fragment kurtyny Henryka Siemiradzkiego z Teatru im. Juliusza Słowackiego w Krakowie, przedstawiający grupę Natchnienia, Piękna i Prawdy oraz Tragedię (w czarnej szacie), Komedię (z maską antyczną w dłoni) i Błazna bawiącego się marionetkami" - informuje NBP.

Srebrna moneta o nominale 20 zł wyemitowana zostanie w nakładzie do 16 tys. sztuk. Cena monety będzie wynosić 210 zł brutto. Monety będzie można kupić w oddziałach okręgowych NBP i sklepie internetowym Kolekcjoner. Więcej informacji znajduje się w folderze emisyjnym.

NBP przypomina, że jest wyłącznym emitentem polskich znaków pieniężnych - ma wyłączne prawo do emitowania monet i banknotów w Polsce. "Wszystkie znaki pieniężne emitowane przez NBP – w tym kolekcjonerskie – są prawnym środkiem płatniczym w Polsce" - podkreślono.

Według banku centralnego, emisja wartości kolekcjonerskich jest okazją do upamiętniania ważnych historycznych rocznic i postaci, a także do rozwijania zainteresowań polską kulturą, nauką i tradycją.

Kolejna emisja zaplanowana jest na 25 czerwca 2019 r. Tego dnia Narodowy Bank Polski wprowadzi do obiegu monety: 450. rocznica Unii Lubelskiej. 

 

  Komentarze


  Nikt jeszcze nie skomentował tego tematu.
  Bądź pierwszy! Podziel sie opinią

  Dodaj komentarz


  Reklama
  Reklama
  Kurs NBP z dnia 13.09.2019
  GBP 4.870 złEUR 4.340 złUSD 3.912 złCHF 3.961 zł

  Sport


  Reklama