Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

Nowe archiwum historii mówionej - opowiedziane.ipn.gov.pl

Nowe archiwum historii mówionej - opowiedziane.ipn.gov.pl
Dzięki serwisowi, można spojrzeć w przeszłość oczami bardzo wielu osób. (Fot. opowiedziane.ipn.gov.pl)
IPN uruchomił portal - archiwum historii opowiadanej przez jej uczestników i świadków. Na stronie opowiedziane.ipn.gov.pl będą dostępne wspomnienia z lat II Rzeczypospolitej, okupacji niemieckiej i sowieckiej podczas II wojny światowej, a także z okresu PRL.
Reklama
Reklama

Mottem portalu są słowa 98-letniej Bogusławy Wejchert, sanitariuszki Batalionów Chłopskich i współuczestniczki akcji ratowania rodziny żydowskiej: "Już tak wiele rzeczy nie pamiętam, ale to we mnie żyje, to do mnie wraca. Naprawdę jestem wstrząśnięta, że tyle przeżyłam, aż tyle".

"Portal opowiedziane.ipn.gov.pl jest narzędziem, które pozwala na zapoznanie się z archiwalnym zasobem IPN w zakresie historii mówionej. Dzięki naszemu serwisowi, można spojrzeć w przeszłość oczami bardzo wielu osób" - zachęca IPN

Wspomnienia, które znajdą się na nowym portalu dotyczą m.in. II wojny światowej, w tym np. wywózek Polaków w głąb Związku Sowieckiego, zbrodni katyńskiej, ratowania Żydów przez Polaków podczas Holokaustu, zbrodni popełnionych na polskiej ludności cywilnej przez OUN-UPA, Powstania Warszawskiego, ale także okresu powojennego, w tym działań opozycji w PRL.

O przeszłości Polski opowiedzą "świadkowie historii publicznie znani i nieznani, wojskowi i sanitariuszki, żołnierze i oficerowie, ratujący i uratowani, robotnicy i artyści, przywódcy opozycji antykomunistycznej i anonimowi dotychczas drukarze".

"Przykładowi świadkowie historii to Mieczysław Kurek, łagiernik, syn legionisty i żołnierza wojny polsko-bolszewickiej zamordowanego w 1940 r. przez sowietów; Chava Nissimov, pisarka uratowana z Holokaustu jako mała dziewczynka; Zofia Majewska, świadek Rzezi Woli, więźniarka obozu koncentracyjnego Auschwitz oraz Bergen-Belsen; Jadwiga Gawrych, perkusistka, córka polskiego leśnika zamordowanego przez Niemców za ratowanie Żydów; Joanna Duda-Gwiazda, inżynier budownictwa okrętowego, współtwórca Wolnych Związków Zawodowych Wybrzeża i NSZZ Solidarność; Andrzej Kołodziej, organizator strajków w Sierpniu '80 na Wybrzeżu, wiceprzewodniczący NSZZ Solidarność i Solidarności Walczącej" - podał Instytut.

"Wspomnienia świadków historii pozwalają budować unikatowy obraz przeszłości i stają się cennym nośnikiem wiedzy o tym, co minęło. Są wehikułem czasu, który może nas przenieść w dowolny etap dziejów i miejsce" - zaznaczył Instytut.

Czytaj więcej:

"Polska i Wielka Brytania dostrzegają próby innych państw pisania historii na nowo"

BBC przypomina jedynego czarnoskórego powstańca warszawskiego

Grecy żądają reparacji wojennych od Niemiec. "Są historycznie i moralnie usprawiedliwione"

Otwarto pierwszą stałą, ogólnodostępną wystawę poświęconą polskim lotnikom

    Reklama
    Reklama
    Kurs NBP z dnia 24.04.2024
    GBP 5.0220 złEUR 4.3177 złUSD 4.0417 złCHF 4.4202 zł
    Reklama

    Sport


    Reklama
    Reklama