Nasza Polityka Prywatnosci oraz Cookies została zaktualizowana.

Wprowadziliśmy kilka istotnych zmian w naszej Polityce Prywatności i Plików Cookies i chcemy, abyś wiedział, co to oznacza dla Ciebie i Twoich danych

Menu

Nowa wystawa British Museum poświęcona historii LGBT

Nowa wystawa British Museum poświęcona historii LGBT
Wystawę będzie można zobaczyć nie tylko w Londynie. (Fot. Twitter/@BritishMuseum)
Liczące 11 tysięcy lat dzieło sztuki ukazujące parę uprawiającą seks stanowi część nowej, objazdowej ekspozycji British Museum. Obiekt ruszy w podróż po kraju w ramach wystawy poświęconej sztuce i historii LGBT.
Reklama

Ain Sakhri Lovers to datowana na 11 tys. lat figurka przedstawiająca dwie osoby nieokreślonej płci "uprawiające seks w pozycji siedzącej, twarzami do siebie". Odkryta w jaskini nieopodal Betlejem rzeźba ma falliczny kształt. Zdaniem ekspertów, mogła być wykorzytywana przez przedstawicieli kultury natufijskiej do rytuałów związanych z płodnością.

Obiekt będzie po raz pierwszy częścią objazdowej ekspozycji muzeum "Desire, Love Identity: Exploring LGBTQ Histories", która trafi do Oksfordu, Nottingham, Bolton i Norwich. Seria wystaw rozpocznie się we wrześniu roku.

Jednocześnie British Museum ogłosiło otwarcie ekspozycji stacjonarnej poświęconej mniejszościom seksualnym.

"Jednym z ważniejszych obiektów będzie licząca sobie 4 tys. lat Queen Of The Night z Babilonu. Przedstawia ona najprawdopodobniej boginię wojny i miłości Isztar, która miała mieć zdolność zmianty płci" – informuje ITV.

Inne ciekawe eksponaty to The Warren Cup z I wieku, przedstawiający mężczyznę uprawiającego seks i podglądanego przez służącego. Puchar został skonfiskowany w 1953 r. przez amerykańskie służby celne jako pornografia. W 1999 British Museum zakupiło go za £1,8 mln.

Obecnie muzeum poszukuje wolontariuszy do oprowadzania wycieczek oraz podejmuje decyzję co do zawartości objazdowej ekspozycji.

"British Museum zawsze było otwarte dla każdego i prezentowało zwiedzającym z całego świata wszystkie kultury. Bardzo ważne jest, by instytucje takie jak nasza prezentowały sztukę i historię LGBTQ, dlatego jestem zachwycony, że będziemy oferować nowe ekspozycje" – przekazał dyrektor Hartwig Fischer.

Wystawa pokazywana będzie w oskfordzkim Ashmolean Museum, the National Justice Museum w Nottingham, Bolton Museum And Library Service oraz Norwich Millennium Library.

 

  Komentarze


  • Leon zawodowiec
   12 lipca 2018, 07:17

   czekam na wystawe histori coprofilii z wykonawczyniami

  Dodaj komentarz


  Reklama
  Reklama
  Kurs NBP z dnia 22.02.2019
  GBP 4.979 złEUR 4.339 złUSD 3.824 złCHF 3.822 zł

  Sport


  Reklama