Novak Djokovic downs Roger Federer in record-breaking epic to win fifth Wimbledon

To był kosmiczny finał! (Fot. Getty Images)
Novak Djokovic saved two championship points to down Roger Federer and win his fifth Wimbledon title in a pulsating five-set thriller - the longest final in the tournament's history and the first ever deciding-set tiebreak at 12-12 in singles.

Najlepszym podsumowaniem tego trwającego prawie pięć godzin meczu był decydujący set, który trwał około 120 minut.

Zawodnicy ci zmierzyli się po raz 48., a Serb wygrał 26 z tych konfrontacji. Po raz czwarty trafili na siebie w Londynie. Siedem lat temu w półfinale lepszy był Federer, ale w finale w 2014 i 2015 roku - Djokovic.

32-letni tenisista z Belgradu w wielkoszlemowym finale zagrał 25. raz, a w Wimbledonie po raz szósty.

Prawie 38-letni Helwet ma na koncie rekordowe wśród mężczyzn osiem zwycięstw w Londynie. O jeden triumf wyprzedza go najlepsza pod tym względem wśród kobiet Martina Navratilova. Jest też posiadaczem rekordowych w męskim singlu 20 tytułów wielkoszlemowych w singlu.

Wynik finału gry pojedynczej mężczyzn:

Novak Djokovic (Serbia, 1) - Roger Federer (Szwajcaria, 2) 7:6 (7-5), 1:6, 7:6 (7-4), 4:6, 13:12 (7-3). (PAP)