Nasza Polityka Prywatnosci oraz Cookies została zaktualizowana.

Wprowadziliśmy kilka istotnych zmian w naszej Polityce Prywatności i Plików Cookies i chcemy, abyś wiedział, co to oznacza dla Ciebie i Twoich danych

Menu

Norweskie muzea "biją się" o medale Bjoerndalena

Norweskie muzea
Ole Einar Bjoerndalen jest już legendą w Norwegii. (Fot. Getty Images)
Najbardziej utytułowany biathlonista w historii Norweg Ole Einar Bjoerndalen, który przed miesiącem zakończył karierę, jest zaskoczony, że już trwa walka pomiędzy muzeami o prawa do ekspozycji jego 58 medali igrzysk olimpijskich i mistrzostw świata.
Reklama

Norweg urodził się w Drammen, ale wychował we wsi Simonstranda, której władze uważają, że jest ona jedynym miejscem, gdzie można wystawić medale "wielkiego syna tej ziemi”. Od 2008 roku stoi tutaj jego pomnik.

Wieś jest jednak zbyt mała na muzeum i z racji faktu, że należy administracyjnie do gminy Modum jej przewodniczący Stale Versland widziałby medale Bjoerndalena w muzeum w centrum gminy, Vikersund znanym na świecie ze skoków narciarskich i goszczącym co roku tysiące turystów.

"Bjoerndalen oświadczył nam, że jest jeszcze zbyt wcześnie na podjęcie decyzji, jest zaskoczony ostrą rywalizacją instytucji i na razie medale pozostaną u niego w domu, ponieważ musi się nimi nacieszyć. Rozumiemy to, zwłaszcza że musiał się na nie przecież trochę napracować” - podkreślił Versland na antenie telewizji NRK.

Z kolei muzeum olimpijskie w Lillehammer uważa, że powinno mieć unikalne prawo do wystawienia 13 medali igrzysk. "Zamierzamy poświęcić 25 procent powierzchni obiektu na przestawienie historii Bjoerndalena” - podkreśliła kuratorka Mari Stakson.

Trzecim w kolejce jest muzeum narciarskie przy centrum sportowym Holmenkollen w Oslo, które - jak zapowiedziała jego dyrektorka Birgitte Ericsson - zaplanowało stałą ekspozycje. "To przecież jest naturalne miejsce dla tych medali, z których kilka zostało zdobytych podczas mistrzostw świata w tym właśnie miejscu” - zauważyła.

Jak na razie jednak żaden z 58 medali Bjoerndalena nie znajduje się w Norwegii, skąd biathlonista wyprowadził się przed ponad 20 laty, m.in. z powodów podatkowych. Posiada on trzy domy za granicą.

Część z nich może być przechowywane w Mińsku, gdzie Bjoerndalen mieszka z żoną, białoruską biathlonistką Darią Domraczewą, druga część kolekcji w drugim domu we włoskim Dobbiaco, który był bazą Norwega przez wiele lat, a część w willi w austriackim Obertilliach, którą Norweg kupił przed kilku laty.

Bjoerndalen startował na sześciu zimowych igrzyskach olimpijskich i zdobył w nich 13 medali, w tym osiem złotych, cztery srebrne i brązowy. Dorobek mistrzostw świata to 45 krążków, w tym 20 złotych, 14 srebrnych i 11 brązowych. Norweg zwyciężał w klasyfikacji generalnej Pucharu Świata sześciokrotnie, a indywidualnie stawał 95 razy na najwyższym stopniu podium, w tym raz w zawodach PŚ biegach narciarskich (2006).

 

  Komentarze


  Nikt jeszcze nie skomentował tego tematu.
  Bądź pierwszy! Podziel sie opinią

  Dodaj komentarz


  Reklama
  Reklama
  Kurs NBP z dnia 16.08.2018
  GBP 4.814 złEUR 4.311 złUSD 3.787 złCHF 3.813 zł

  Sport


  Reklama