Menu

Norwegia uznała polskiego konsula za persona non grata

Norwegia uznała polskiego konsula za persona non grata
Konsul otrzymał tydzień na opuszczenie Norwegii. (Fot. MSZ)
MSZ Norwegii oświadczyło wczoraj, że polski konsul Sławomir Kowalski został uznany za persona non grata. Jak przekazała rzeczniczka resortu, powodem tej decyzji było zachowanie dyplomaty. Konsul otrzymał tydzień na opuszczenie Norwegii.
Reklama

"Powodem jest jego osobiste zachowanie, niezgodne z rolą i statusem dyplomaty" - przekazała norweskiej agencji NTB rzeczniczka Kristin Enstad.

Według norweskiego MSZ, do resortu wielokrotnie napływały skargi na polskiego konsula, dotyczące publicznych gróźb i częściowo przemocy stosowanych przez niego wobec funkcjonariuszy. Dyplomata odmawiał także wykonania poleceń policji, a w niektórych przypadkach jego zachowanie zostało zgłoszone organom ścigania.

Według Enstad, norweski resort dyplomacji w styczniu wezwał polskie MSZ do odwołania konsula, co - jak podkreśliła rzeczniczka - jest normalną procedurą. Ta prośba nie została jednak spełniona przez Polskę, co spowodowało, że polski dyplomata straci w Norwegii przywileje oraz status nietykalności.

"Ministerstwo Spraw Zagranicznych informuje, że norweskie MSZ przekazało w dniu 11 lutego br. notę w sprawie uznania konsula RP w Królestwie Norwegii Sławomira Kowalskiego za persona non grata. Konsul otrzymał tydzień na opuszczenie Norwegii" - podaje na swojej stronie polski resort, jednocześnie informując o swojej zdecydowanej reakcji.

"MSZ dobrze ocenia pracę konsula Sławomira Kowalskiego, w szczególności jeśli chodzi o jego działania na rzecz obrony interesów polskich rodzin, i podtrzymuje swoje stanowisko, że zarzuty strony norweskiej wobec pracy konsula RP są nieuzasadnione. Ponadto należy zaznaczyć, że decyzja władz norweskich została wydana pomimo wykazanej przez stronę polską dobrej woli, chęci konstruktywnego wyjaśnienia sprawy i rozwiania wszelkich wątpliwości, w tym rzeczowego, opartego na faktach podejścia do zarzutów stawianych konsulowi Kowalskiemu" - czytamy w komunikacie MSZ.

"W sytuacji tej, działając na zasadzie wzajemności i w oparciu o zwyczaj międzynarodowy, władze RP podjęły decyzję o uznaniu za persona non grata członka personelu dyplomatycznego Ambasady Królestwa Norwegii w Warszawie wykonującego funkcje konsularne, o czym Ambasador Królestwa Norwegii został poinformowany w dniu 11 lutego br." - dodano.

  Komentarze
  • Leon
   12 lutego, 09:50

   Tam chodzi o wyludzanie Polskich dzieci przez Norwegie a pan Konsul im w tym przeszkadza wiec go usunieto to jest ta wlasnie "demokracja" krajow rozwinietych.

  • Wqrvion
   12 lutego, 11:45

   Barnevernet to przestępcza, zbrodnicza organizacja, która w majestacie "prawa" norweskiego porywa polskie dzieci.Polski konsul robił fantastyczną robotę, wyrywając dzieci z rąk tych oprawców o hitlerowskim rodowodzie i wspólnych korzeniach.Norwegia to przerażający, totalitarny kraj rodem z Orwella, który kolaborował z Hitlerem, dostarczał Niemcom rudę i ropę, wystawił norweską dywizję SS.

  • Tom
   12 lutego, 13:51

   Co za bzdury! Ciekawe jakim sposobem konsul mógł stosować "przemoc wobec funkcjonariuszy"? No dawno już nie czytałem takiego idiotyzmu. Brawo Panie Sławomirze Kowalski. Pełny szacunek dla Pana i pańskiej, niejednokrotnie niewdzięcznej pracy. Takich polskich urzędników jak Pan to ze świecą w całej Europie szukać! Większość z nich tylko na czubek własnego nosa patrzy i na własną kieszeń. Pozdrawiam i życzę samych sukcesów.

  • Z ostatniej chwili
   12 lutego, 17:56

   moze by go przeniesc do Niemiec,tam tez niezla bonanza z jugenamt

  Dodaj komentarz
  Reklama
  Reklama
  Kurs NBP z dnia 05.12.2019
  GBP 5.065 złEUR 4.278 złUSD 3.857 złCHF 3.899 zł

  Sport


  Reklama