Nasza Polityka Prywatnosci oraz Cookies została zaktualizowana.

Wprowadziliśmy kilka istotnych zmian w naszej Polityce Prywatności i Plików Cookies i chcemy, abyś wiedział, co to oznacza dla Ciebie i Twoich danych

Menu

Norwegia testuje plastikowego skoczka

Norwegia testuje plastikowego skoczka
Skoczek Tom Hilde ma swoją plastikową kopię. (Fot. Facebook/Tom Hilde)
Reprezentacja Norwegii w skokach narciarskich pracuje nad nowymi kombinezonami. W tym celu wyprodukowano na drukarce 3-D idealną plastikową kopię Toma Hilde, która testowana jest w tunelu aerodynamicznym ubrana w stroje uszyte z najróżniejszych materiałów.
Reklama

"To bardzo dziwne wrażenie widzieć i dotykać swoją kopię. W dodatku kilka dni spędziłem z tą lalką w swoim mieszkaniu i było to przeżycie dziwne, jak z horroru, zwłaszcza jak budziłem się w nocy, a ona stała obok łóżka z otwartymi oczami" - stwierdził skoczek.

Wyjaśnił, że to on był pomysłodawcą wydrukowania samego siebie w drukarce 3-D. "Od dawna interesuję się informatyka i nowymi technikami i kiedy federacja wyszła z propozycją testów w tunelu aerodynamicznym pomyślałem, że taki sposób będzie najbardziej optymalny, zarówno jeżeli chodzi o idealną imitację skoczka, jak i finansowo, ponieważ jest to stosunkowo tania technologia" - podkreślił.

"Zdajemy sobie sprawę, że nasi rywale znacznie nas wyprzedzili jeśli chodzi o sprzęt, a zwłaszcza kombinezony, i teraz staramy się nadrobić zaległości" - zaznaczył trener norweskich skoczków Alexander Stoeckl.

Profesor Ola Elfamark, który jest kierownikiem projektu pod nazwa "Plastikowy Hilde" wyjaśnił, że właściwości materiału, z którego szyte są kombinezony, bardzo się zmieniają w zależności od szybkości lotu, temperatury i wilgotności powietrza.

"Mając do dyspozycji kukłę, która jest bliźniakiem skoczka, nie musimy go męczyć w tunelu aerodynamicznym i możemy badać nieskończoną liczbę jego skoków" - podkreślił.

Drugi trener Magnus Brevik powiedział na antenie telewizji NRK, że już po pierwszym tygodniu testów znaleziono interesujące detale, które - jak mówi - mogą dać pewną przewagę podczas zimowych igrzysk olimpijskich w Pjongczangu, które odbędą się w dniach 9-25 lutego.

"Jest to oczywiście tajemnica, lecz można powiedzieć, że właśnie dołączyliśmy do wyścigu o najlepszy sprzęt" - dodał Brevik.

 

  Komentarze


  Nikt jeszcze nie skomentował tego tematu.
  Bądź pierwszy! Podziel sie opinią

  Dodaj komentarz


  Reklama
  Reklama
  Kurs NBP z dnia 19.09.2018
  GBP 4.841 złEUR 4.293 złUSD 3.668 złCHF 3.800 zł

  Sport


  Reklama