Menu

Norwegia: Policja kontrwywiadowcza przestrzega przed sprzętem Huawei

Norwegia: Policja kontrwywiadowcza przestrzega przed sprzętem Huawei
Marka Huawei oskarżana jest o zbyt ścisłą współpracę z chińskim rządem. (Fot. Getty Images)
Szefowa norweskiej policji kontrwywiadowczej PST zaleciła ostrożność wobec sprzętu firmy Huawei, zarzucając temu koncernowi bliskie związki z chińskimi władzami. Przeciwko sprawozdaniu PST zaprotestowała ambasada ChRL w Oslo.
Reklama

"Należy zachować ostrożność wobec Huawei" - oceniła szefowa policyjnej służby specjalnej Politiets Sikkerhetstjeneste (PST) Benedicte Bjoernland, cytowana przez hongkoński dziennik "South China Morning Post". Choć Huawei jest podmiotem komercyjnym, "wydaje się, że ma bliskie związki z chińskim reżimem" - dodała.

Przedstawiając doroczne sprawozdanie o zagrożeniach dla bezpieczeństwa kontrwywiadowczego Norwegii, Bjoernland powiedziała, że obowiązujące w Chinach prawo obliguje prywatne firmy, by współpracowały z chińskim rządem.

W raporcie PST oceniono, że największym zagrożeniem dla Norwegii są służby rosyjskie, ale Chiny również prowadzą działalność wywiadowczą przeciwko norweskim interesom i przedsiębiorstwom, w tym podejmują próby penetracji sieci komputerowych.

Sprawozdanie wywołało gniewną reakcję chińskiej ambasady w Oslo. „Chiny nie zagrażają bezpieczeństwu Norwegii. To niedorzeczne, aby służby wywiadowcze danego kraju dokonywały oceny bezpieczeństwa i atakowały Chiny językiem czysto hipotetycznym” - napisano w komunikacie na stronie internetowej ambasady.

Ambasada oświadczyła również, że chińskie prawa i regulacje "nigdy nie wymagają od żadnej instytucji", by umieszczała w oprogramowaniu "obowiązkowe tylne drzwi”.

Do sprawy odniósł się również redaktor naczelny państwowego chińskiego dziennika "Global Times” Hu Xijin, znany z ostrych nacjonalistycznych komentarzy. "Norweski rynek jest dla Chin jak komar. Jaką posiada technologię? Norweski wywiad powinien mieć dla siebie samego trochę szacunku” - napisał na Twitterze, który w Chinach jest zablokowany przez państwowych cenzorów.

Norwegia rozważa dołączenie do szeregu innych państw zachodnich i wykluczenie Huawei z budowy elementów nowej infrastruktury telekomunikacyjnej 5G. Chińska firma uczestniczyła w budowie funkcjonujących obecnie sieci 4G norweskich operatorów Telenor i Telia.

Huawei, największy wytwórca sprzętu telekomunikacyjnego na świecie, mierzy się z narastającą nieufnością w wielu krajach. USA i część ich sojuszników podejrzewają firmę o niejawne związki z chińskim rządem i obawiają się, że może ona wykorzystywać produkowane przez siebie urządzenia do prowadzenia działalności szpiegowskiej na rzecz Pekinu. Dotychczas USA, Australia, Nowa Zelandia i Tajwan wykluczyły Huawei z udziału w budowie sieci 5G – wymienia "SCMP”. Według gazety, taki krok rozważają również UE, Niemcy i Wielka Brytania.

 

  Komentarze


  • Tom
   6 lutego, 09:53

   Wszędzie tam gdzie padają zarzuty pod adresem "prywatnej firmy" Huawei to od razu protestuje rząd chiński albo chińskie ambasady. Chyba wnioski nasuwają się same. "Uderz w stół, a odezwą się nożyce".

  • Goro
   6 lutego, 15:30

   Nie wiem, czy Chiny faktycznie maja prawo zmuszające firmy do współpracy z wywiadem, jak to sugeruje USA, bo po każdej ostatniej rewelacji na ten temat Chiny stanowczo temu zaprzeczają (a prawo jest oficjalne, więc zaprzeczanie jego istnieniu nie miałoby sensu). Wiem natomiast, że takie prawo ISTNIEJE W USA! Jest tam specjalny sąd (chyba FSA się nazywa, nie jestem teraz pewien) i on może wydać firmie nakaz szpiegowania czy cokolwiek sobie wymyśla i taka firma nawet przed sądem najwyższym nie może się przyznać do współpracy z FSA. Dlaczego nikt o tym nie mówi? Może zbanujmy Broadcomma i sprzęt?

  • Grzegorz rozwadowski
   8 lutego, 19:28

   jesli nie wiadomo o co chodzi to zawsze chodzi o pieniadze amerykanie traca grunt pod nogami sprzedasz maleje wiec i zyski mniejsze

  Dodaj komentarz


  Reklama
  Reklama
  Kurs NBP z dnia 16.10.2019
  GBP 4.961 złEUR 4.297 złUSD 3.893 złCHF 3.904 zł

  Sport


  Reklama