Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

No deal Brexit? "Nie ma podstaw, by Barnier przyjeżdżał do Londynu"

No deal Brexit? "Nie ma podstaw, by Barnier przyjeżdżał do Londynu"
Czy Frost (po lewej) i Barnier (po prawej) spotkają się w przyszłym tygodniu, by kontynuować rozmowy? (Fot. Getty Images)
Główny brytyjski negocjator David Frost powiedział swojemu unijnemu odpowiednikowi Michelowi Barnierowi, aby nie przyjeżdżał w poniedziałek do Londynu w celu przełamania impasu w rozmowach handlowych, choć obaj zgodzili się na rozmowę na początku przyszłego tygodnia.
Reklama
Reklama

Jak poinformowało biuro brytyjskiego premiera Frost rozmawiał z Barnierem już po tym, jak Boris Johnson ogłosił, że nie będzie umowy handlowej z Unią Europejską, o ile nie nastąpi "fundamentalna" zmiana podejścia z jej strony.

"Nie ma żadnej podstawy do negocjacji w Londynie w poniedziałek. On (Frost) i Michel Barnier zgodzili się porozmawiać ponownie na początku przyszłego tygodnia" - poinformował rzecznik Johnsona.

Na zakończonym w piątek szczycie w Brukseli przywódcy UE wezwali Wielką Brytanię do "podjęcia niezbędnych kroków, aby porozumienie było możliwe". W przyjętych konkluzjach podkreślili też, że postępy w rozmowach z Londynem w sprawie zawarcia umowy handlowej obowiązującej po okresie przejściowym po Brexicie są "wciąż niewystarczające". Ale zobowiązali oni Barniera do kontynuowania rozmów z Brytyjczykami.

"Biorąc pod uwagę, że odmawiali oni poważnego negocjowania przez większość ostatnich kilku miesięcy i że ten szczyt wydaje się wyraźnie wykluczać porozumienie w stylu kanadyjskim, doszedłem do wniosku, że powinniśmy przygotować się na 1 stycznia z rozwiązaniami, które są bardziej zbliżone do rozwiązań australijskich i opierają się na prostych globalnych zasadach wolnego handlu" - oświadczył w odpowiedzi Johnson.

Brak porozumienia przed 31 grudnia 2020 roku, kiedy skończy się okres przejściowy po Brexicie, oznacza, że od przyszłego roku handel między Wielką Brytanią a UE będzie odbywał się na ogólnych zasadach Światowej Organizacji Handlu (WTO), czyli będą mogły być stosowane cła, kwoty ilościowe i inne bariery.

Wielka Brytania chce zawrzeć umowę o wolnym handlu z UE podobną do tej, jaką ma Kanada. Wspominana przez Johnsona Australia nie ma kompleksowej umowy handlowej z UE, duża część handlu między nią a UE odbywa się zgodnie z zasadami WTO, chociaż w odniesieniu do niektórych towarów istnieją specjalne umowy.

Czytaj więcej:

Johnson: "No deal" coraz bliżej, "koniec" rozmów z UE

Brexit: Główny brytyjski negocjator rozczarowany konkluzjami ze szczytu UE

UE ciągle liczy na porozumienie z Londynem ws. umowy po Brexicie

    Reklama
    Reklama
    Kurs NBP z dnia 19.04.2024
    GBP 5.0615 złEUR 4.3316 złUSD 4.0688 złCHF 4.4787 zł
    Reklama

    Sport


    Reklama
    Reklama