Niezwykły wyczyn Carlosa Eduardo

Carlos Eduardo zdobył wczoraj pięć bramek dla zespołu z Nicei (Fot. Getty Images)
Brazylijczyk Carlos Eduardo zdobył wczoraj pięć bramek dla zespołu z Nicei w wygranym 7:2 wyjazdowym meczu z Guingamp. Po raz ostatni takim wyczynem w piłkarskiej ekstraklasie Francji zaimponował Jean-Francois Beltramini z FC Rouen w sierpniu 1983 roku.

Beltramini (zmarł dwa miesiące temu) pięciokrotnie trafił do siatki w spotkaniu przed własną publicznością z Nancy (7:1). Aby odszukać poprzedniego zdobywcę pięciu bramek w meczu wyjazdowym, trzeba się cofnąć do roku... 1949 - takim osiągnięciem mógł się pochwalić Andre Strappe z Lille.

Do absolutnego rekordu ekstraklasy Francji Carlosowi Eduardo zabrakło dwóch trafień. Po siedem bramek zdobyli jeszcze przed II wojną światową Szwajcar Andre Abegglen z Sochaux (25 sierpnia 1935 roku) oraz Jean Nicolas z Rouen (1 maja 1938 roku) - obaj w meczach z Valenciennes.

Wczoraj w chłodnej Bretanii festiwal strzelecki ofensywnego pomocnika OGC Nice trwał dokładnie 52 minuty (bramki strzelał w 12., 26., 43., 50. oraz 64. minucie). Tyle samo goli strzelił... w całym poprzednim sezonie w barwach FC Porto.

W tabeli ekstraklasy Nice zajmuje siódme miejsce, mając w dorobku 17 punktów w 11 meczach, a Guingamp zamyka tabelę - 9 pkt. Liderem jest Olympique Marsylia (25 pkt), która swoje spotkanie 11. kolejki rozegra w niedzielę wieczorem na stadionie swojej imienniczki w Lyonie.