Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

Niezwykle rzadki meteoryt wylądował w Anglii

Niezwykle rzadki meteoryt wylądował w Anglii
Meteoryt będzie teraz celem bezprecedensowych badań. (Fot. Trustees of the Natural History Museum)
Kula ognia, która pod koniec lutego br. rozświetliła niebo nad Wielką Brytanią, była niezwykle rzadkim rodzajem meteorytu. Fragmenty kosmicznej skały mogą dostarczyć odpowiedzi na pytania dotyczące historii Układu Słonecznego i życia na Ziemi - informują dzisiaj brytyjscy naukowcy.
Reklama
Reklama

28 lutego fragment meteorytu spadł na podjazd jednego z domów w niespełna 5-tysięcznej miejscowości Winchcombe w hrabstwie Gloucestershire.

Kula ognia była widziana z wielu miejsc na Wyspach, m.in. w Manchesterze, Cardiff czy Bath. Została ona uchwycona przez monitoringi, co pomogło naukowcom w szybkim zlokalizowaniu miejsca, gdzie mógł spaść meteoryt.

Skała kosmiczna poruszała się z prędkością prawie 14 km na sekundę, zanim uderzyła w ziemską atmosferę. Eksperci twierdzą, że fragment meteorytu został odzyskany w tak dobrym stanie i tak szybko po upadku, że można go porównać z próbkami skał przywożonych z misji kosmicznych - zarówno pod względem jakości, jak i ilości.

Znalezisko zabezpieczono w Muzeum Historii Naturalnej w Londynie. "Nic takiego nie zostało nigdy wcześniej zarejestrowane w Wielkiej Brytanii. W przeciwieństwie do większości spadających gwiazd, ten meteoryt był wystarczająco duży, aby przetrwać wejście w atmosferę" - przyznał pracownik londyńskiego muzeum, dr Ashley King.

Naukowcy ustalili, że ważący niemal 300 gramów kawałek skały powstał z węglowego chondrytu i zawiera materiał organiczny oraz aminokwasy - składniki niezbędne do życia.

Meteoryt będzie teraz celem bezprecedensowych badań, które mogą dostarczyć odpowiedzi na pytania dotyczące wczesnej historii Układu Słonecznego i życia na Ziemi.

Czytaj więcej:

Nobel z fizyki za badania nad czarnymi dziurami

Ciekłej wody na Marsie może być mniej, niż sądzono

Wielki sukces NASA. Łazik Perseverance wylądował na Marsie

NASA pokazała historyczne nagranie z lądowania łazika na Marsie

    Reklama
    Reklama
    Kurs NBP z dnia 18.04.2024
    GBP 5.0589 złEUR 4.3309 złUSD 4.0559 złCHF 4.4637 zł
    Reklama

    Sport


    Reklama
    Reklama