Nasza Polityka Prywatnosci oraz Cookies została zaktualizowana.

Wprowadziliśmy kilka istotnych zmian w naszej Polityce Prywatności i Plików Cookies i chcemy, abyś wiedział, co to oznacza dla Ciebie i Twoich danych

Menu

Niezwykła lekcja historii na rzeszowskim lotnisku

Niezwykła lekcja historii na rzeszowskim lotnisku
Plansze pokazują wywodzące się z Podkarpacia sławne postaci pochodzenia żydowskiego. (Fot. Port Lotniczy Jasionka)
Od 25 stycznia na lotnisku Rzeszów-Jasionka można oglądać czasową wystawę planszową poświęconą sławnym osobom pochodzenia żydowskiego z Podkarpacia.
Reklama

Wystawa "Na Twojej ziemi przyszło mi śpiewać pieśń Twojego kraju/On your soil I was destined to sing the song of your land" skierowana jest do wszystkich pasażerów podrzeszowskiego lotniska, ze szczególnym uwzględnieniem gości z Izraela, których nie brakuje, dzięki funkcjonowaniu bezpośrednich połączeń z Tel-Awiwem.

Wystawa w polsko-angielskiej wersji językowej została przygotowana przez Zespół Muzeum Polaków Ratujących Żydów w Markowej. Jej premiera była połączona z obchodzonym 27 stycznia Międzynarodowym Dniu Pamięci o Ofiarach Holokaustu.

Plansze pokazują wywodzące się z Podkarpacia sławne postaci pochodzenia żydowskiego, m.in. Freda Zinnemanna, Sama Spiegela, Arthura Millera czy Abrahama Brilla.

Poza przypominaniem o bogactwie kulturowym województwa podkarpackiego i jego wkładzie w rozwój cywilizacyjny, wystawa promuje region jako świadomy potencjału własnego dziedzictwa. Prezentowane osoby, poza pochodzeniem, łączy jeszcze jedno – pasja i pogoń za marzeniami. Prezentowane biografie to historia walki z przeciwnościami losu oraz przekuwania porażek w sukces. 

Wystawę będzie można oglądać do końca marca 2019 r. Będzie również pokazywana w Kolegium Europejskim w Brugii.

Muzeum Polaków Ratujących Żydów podczas II wojny światowej im. Rodziny Ulmów w Markowej zostało oficjalnie otwarte w 2016 roku. Jego podstawowym celem jest pokazanie bohaterskich postaw Polaków, którzy w czasie okupacji niemieckiej pomagali Żydom, ryzykując życie swoje i swoich rodzin.

 

  Komentarze


  • Czytelnik anonimowy
   28 stycznia, 13:09

   Czy ktoś wie dlaczego nie powstało muzeum poświęcone Żydom ratujących Polaków? Przecież w niemieckich obozach zagłady ginęło tylu samo Polaków co Żydów, Polacy mieli być tak samo eksterminowani przez Niemców jak Żydzi, a na naszych ziemiach żyło było tylu Żydów, że z pewnością któryś z nich uratował jakiegoś Polaka. Dlaczego historia o tym nie mówi?

  Dodaj komentarz


  Reklama
  Reklama
  Kurs NBP z dnia 16.09.2019
  GBP 4.861 złEUR 4.326 złUSD 3.912 złCHF 3.950 zł

  Sport


  Reklama