Menu

Niezwykły wyczyn 23-letniej Polki. Pokonała wpław kanał La Manche!

Niezwykły wyczyn 23-letniej Polki. Pokonała wpław kanał La Manche!
Bednarek jako trzecia Polka w historii pokonała kanał La Manche. (Fot. Politechnika Łódzka)
Łodzianka Aleksandra Bednarek pokonała wczoraj wpław kanał La Manche i zdobyła Triple Crown of Open Water Swimming, czyli potrójną koronę w pływaniu na wodach otwartych. Wcześniej przepłynęła kanał Catalina i okrążyła wpław nowojorską wyspę Manhattan.
Reklama
Reklama

"Płynęłam 13 godzin i 17 minut. W linii prostej dystans wynosi 36 km, ale ze względu na prądy wodne trasa się wydłuża. Przypuszczam, że przepłynęłam ok. 40-45 km, ale nie wiem jeszcze tego dokładnie" - relacjonowała pływaczka.

Bednarek jako trzecia Polka w historii pokonała kanał La Manche. Pierwsza była poznanianka Teresa Zarzeczańska-Różańska. W 1975 r. na pokonanie trasy z Dover do Calais potrzebowała 11 godzin i 10 minut. Drugą Polką była Lucyna Krajewska w 1990 r.

Wcześniej, w 2018 roku, Aleksandra Bednarek jako pierwsza Polka przepłynęła kanał Catalina pomiędzy Los Angeles i wyspą Catalina. 34-kilometrowy dystans pokonała wpław w nieco ponad 12 godzin. Dzięki temu wyczynowi, Światowa Organizacja Pływania na Wodach Otwartych (World Open Water Swimming Association) nominowała młodą Polkę do prestiżowej nagrody Kobieta Roku, którą zdobyła, pokonując 15 rywalek do tytułu.

"Już sama nominacja była dla mnie zaskoczeniem, bo po raz pierwszy zdarzyło się, że w tym rankingu nominowano polską pływaczkę. Poczułam satysfakcję i jednocześnie motywację do podejmowania kolejnych wyzwań" - podkreślała wówczas.

Następnym wyzwaniem było opłynięcie w 2019 r. wyspy Manhattan w Nowym Jorku. Aleksandra, biorąc udział w wydarzeniu nazywanym przez Amerykanów "20 Bridges Swim", pokonała ponad 46,5 km w wodach rzeki Hudson. Zajęło jej to 7 godzin, 7 minut i 34 sekundy. Był to trzeci czas w maratonie, w którym wzięło udział 16 uczestników.

Ola Bednarek jest studentką drugiego roku Politechniki Łódzkiej na kierunku inżynieria biomedyczna. Jej plany na przyszłość są związane z zawodem - chce projektować sprzęt wspierający sportowców. 

Czytaj więcej:

Meduzy i rekiny spowalniają Brytyjczyka płynącego wpław przez Atlantyk

Były brytyjski policjant przerwał wyprawę wpław przez Atlantyk

Sebastian Karaś przepłynął wpław z Kołobrzegu na wyspę Bornholm

Ross Edgley jako pierwszy opłynął wpław Wielką Brytanię

  Komentarze
  • GB
   21 lipca, 18:46

   Bravo , życzę dalszych sukcesów .

  Dodaj komentarz
  Reklama
  Reklama
  Kurs NBP z dnia 23.07.2021
  GBP 5.3349 złEUR 4.5747 złUSD 3.8851 złCHF 4.2208 zł
  Reklama

  Sport


  Reklama
  Reklama