Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

Niemiecka prasa: Polska "wykatapultowana" z systemu prawnego UE

Niemiecka prasa: Polska "wykatapultowana" z systemu prawnego UE
Wielu młodych Polaków postanowiło nie przyglądać się biernie demontowaniu zasady trójpodziału władzy typowej dla demokratycznych społeczeństw. (Fot. Getty Images)
Niemiecka prasa krytykuje konfrontacyjne stanowisko polskiego rządu w sporze o reformę sądownictwa. Zdaniem komentatorów wiodących niemieckich gazet, demokracja i praworządność w Polsce są poważnie zagrożone, a krajowi grozi Polexit.
Reklama
Reklama

"Reforma sądownictwa nie jest wewnętrzną sprawą Polski. Szkodzi całej UE" – ocenia tygodnik "Der Spiegel".

"Uchwalając trzeci stopień kontrowersyjnej reformy sądownictwa (tzw. ustawę kagańcową) PiS naruszył w dwojaki sposób podstawowe wartości europejskie: naruszył zasadę podziału władz oraz zignorował jednoznaczne orzeczenia Trybunału Sprawiedliwości UE" – zauważa gazeta.

"Narodowi konserwatyści faktycznie wykatapultowali Polską z unijnego systemu prawa" – dodaje, oceniając, że "polskie reformy stały się problemem europejskim, a Polacy niszczą Europę od środka".

Zdaniem "Der Spiegel", w najbliższym czasie Polska otrzyma mniej pieniędzy z budżetu UE, a władze kraju bedą miały "coraz więcej trudności z przeforsowaniem w Brukseli swojego punktu widzenia". To właśnie te czynniki mają docelowo wpłynąć na Polexit. "Europa coraz bardziej obywa się bez Polski" - podsumowuje tygodnik.

Zdaniem niemieckich komentatorów, Polexit wkrótce może stać się faktem, ponieważ "Polska nie pasuje do wspólnoty demokratycznych państw prawa". (Fot. Getty Images)

Dziennik "Frankfurter Allgemeine Zeitung" wskazuje z kolei, że "polski rząd został wybrany w sposób bez wątpienia demokratyczny, ale obecnie najwidoczniej chce zapobiec, by w taki sposób stracić władzę". 

"Ostre stanowisko UE jest słuszne. Chodzi w końcu o to, czy Polska może pozostać członkiem Unii Europejskiej, która może funkcjonować tylko jako wspólnota demokratycznych państw prawa" – podsumowuje dziennik.

"Sueddeutsche Zeitung" wskazuje z kolei, że "upadek prawa w Polsce jest zgodny z globalnym trendem".

"W wielu miejscach pod presją znajdują się nie tylko wolność i demokracja, lecz także prawo. Dotyczy to zarówno prawa międzynarodowego, jak i europejskiego i narodowego" - informuje dziennik.

Czytaj więcej:

Interwencja Trybunału Sprawiedliwości UE w Polsce przedmiotem dzisiejszej debaty

    Reklama
    Reklama
    Kurs NBP z dnia 18.04.2024
    GBP 5.0589 złEUR 4.3309 złUSD 4.0559 złCHF 4.4637 zł
    Reklama

    Sport


    Reklama
    Reklama