Nasza Polityka Prywatnosci oraz Cookies została zaktualizowana.

Wprowadziliśmy kilka istotnych zmian w naszej Polityce Prywatności i Plików Cookies i chcemy, abyś wiedział, co to oznacza dla Ciebie i Twoich danych

Menu

Niemcy zbroją się na potęgę. Setki milionów euro dla Bundeswehry

Niemcy zbroją się na potęgę. Setki milionów euro dla Bundeswehry
Niemieckie wojsko przejdzie gruntowną modernizację. (Fot. Getty Images)
Borykająca się z niedostatkami materiałowymi Bundeswehra ma otrzymać nowe uzbrojenie o rekordowej wartości kilkuset milionów euro - poinformowały dziś niemieckie dzienniki 'Handelsblatt' i 'Bild'.
Reklama

Według niemieckich mediów, lista zamówień ministerstwa obrony obejmuje 18 pozycji, z których każda opiewa na co najmniej 25 mln euro. Dostawy mają objąć między innymi 18 wieloprowadnicowych artyleryjskich wyrzutni rakietowych MARS II, siedem śmigłowców ratowniczych, sześć samolotów transportowych Hercules, stanowiska dowodzenia, sprzęt łącznościowy dla fregat i 32 ciągniki siodłowe z naczepami do transportu ciężkiego uzbrojenia, a także kamizelki kuloodporne.

Przewiduje się również zawarcie uwzględnionej w porozumieniu koalicyjnym chadeków i socjaldemokratów umowy na leasing izraelskich samolotów bezzałogowych, na co trzeba będzie wydać przez trzy lata łącznie około miliard euro.

Resort obrony chce przedłużyć na lata 2019-2021 kontrakt z Ukrainą na wykorzystywanie w przewozach wojskowych jej wielkogabarytowych samolotów transportowych Antonow, by nie uzależniać się w tej kwestii od wciąż niedopracowanej technicznie maszyny Airbus A400M. Planuje ponadto poprawki modernizacyjne w bojowych wozach piechoty Puma i umowę w sprawie bieżących remontów śmigłowców NH90.

Według dziennika "Handelsblatt", urzędnicy ministerstwa obrony określają swą listę jako "prowizoryczną". Jak zaznaczyli, jej ostateczna wersja "będzie w istocie zależeć od tego, kiedy zostanie ogłoszona ustawa budżetowa i jakie będą jej dyspozycje finansowe".

Plan poprzedniego ministra finansów Wolfganga Schaeublego z CDU zakładał zwiększenie budżetu obronnego z 37 mld euro w roku 2017 do 42,4 mld euro w roku 2021, natomiast umowa koalicyjna mówi o dodatkowych 250 mln euro na wojsko każdego roku. Nowy minister finansów, socjaldemokrata Olaf Scholz chce do końca kwietnia przedstawić projekt tegorocznego budżetu, który powinien zostać uchwalony przez Bundestag najpóźniej na początku lipca.

Beneficjentem nowego zastrzyku gotówki będzie również niemiecka Marynarka Wojenna. (Fot. Getty Images)

 

  Komentarze


  • Polak
   24 kwietnia, 16:37

   Bardzo Ciekawe czy znajdą też nowego wodza takiego jak Hitler żeby naród niemiecki poprowadził do boju.... szkoda ze polska nie jest tak ambitna żeby zatankować niemcow tych pierdi... złodzieje okradł nas a teraz Polacy musza sie poniewierac po świecie za pieniędzmi i jeszcze pracować u tych świń niemieckich
   ....fuj....

  Dodaj komentarz


  Reklama
  Reklama
  Kurs NBP z dnia 17.08.2018
  GBP 4.804 złEUR 4.306 złUSD 3.778 złCHF 3.793 zł

  Sport


  Reklama