Nasza Polityka Prywatnosci oraz Cookies została zaktualizowana.

Wprowadziliśmy kilka istotnych zmian w naszej Polityce Prywatności i Plików Cookies i chcemy, abyś wiedział, co to oznacza dla Ciebie i Twoich danych

Menu

Niemcy zaoszczędzili 32 mln euro dzięki programowi 500+ w Polsce

Niemcy zaoszczędzili 32 mln euro dzięki programowi 500+ w Polsce
Polski program 500+ odciąża niemiecki budżet. (Fot. Thinkstock)
Dzięki realizowanemu w Polsce programowi Rodzina 500+, niemiecki budżet zaoszczędził dotychczas 32 mln euro pomimo wzrostu liczby mieszkających w Niemczech Polaków pobierających świadczenia na dzieci pozostające w Polsce - donosi dziś 'FAZ'.
Reklama

Zgodnie z obowiązującymi przepisami, na pierwsze i drugie dziecko przysługuje rodzicom po 192 euro miesięcznie, na trzecie - 198 euro, a od czwartego świadczenie wzrasta do 223 euro miesięcznie.

Do świadczeń mają prawo także dzieci, które nie przebywają wraz z rodzicami w Niemczech, lecz pozostają w kraju pochodzenia. Jak donosi "Frankfurter Allgemeine Zeitung", w pierwszych 10 miesiącach br. liczba dzieci będących w takiej sytuacji wzrosła o 10 proc. do 170 tys. Najliczniejszą grupę stanowią obywatele polscy - 90 tys.

Próby zmiany przepisów i obniżenia stawek do poziomu świadczeń wypłacanych w krajach pochodzenia dzieci na razie zakończyły się fiaskiem.

Pomimo wzrostu liczby świadczeniobiorców, suma świadczeń spadła w okresie od stycznia do października br. o 18 mln do 406 mln euro w porównaniu do pierwszych 10 miesięcy zeszłego roku. Zdaniem "FAZ" oszczędności niemieckiego budżetu są skutkiem polskiego programu Rodzina 500+.

Niemieckie urzędy wypłacają świadczenia pomniejszone o wysokość zasiłku na dziecko w kraju pochodzenia. Ponieważ polski rząd zwiększył zasiłek na dziecko z ok. 20 euro do 115 euro miesięcznie, wydatki z niemieckiego budżetu automatycznie zmniejszyły się - można przeczytać w "FAZ".

Pomimo wzrostu liczby świadczeniobiorców w ciągu roku o 6 tys., wypłaty z niemieckiego budżetu spadły o 32 mln euro.

Według oficjalnych statystyk, Niemcy są coraz bardziej atrakcyjnym krajem dla Polaków - również tych, mieszkających w Wielkiej Brytanii. W sumie za Odrą żyje obecnie niemal 800 tys. obywateli Polski. 

Rząd Niemiec od dłuższego czasu próbuje ograniczyć zasiłki dla obywateli innych krajów UE, które - zdaniem niemieckich polityków - są zbyt duże. Polacy mogą stracić najwięcej na tych staraniach, ponieważ stanowią obecnie największą grupę imigrantów pobierającą benefity.

 

  Komentarze


  • Jan
   30 listopada 2017, 13:12

   Zobaczcie jakie tam są zasiłki i to na każde dziecko. A w Polsce krytykują PIS ze zrobił to co w innych krajach jest normalnoscia

  • Betty
   30 listopada 2017, 13:52

   Tak jak w innych krajach rząd polski powinien promować rodziny z dziećmi za to ze oboje rodziców maja prace a nie za to ze posiadają dzieci.

  • Popis
   30 listopada 2017, 14:52

   Jan, przestan sie glupio odzywac. Zapamietajcie sobie raz na zawsze, ze rzad nigdy obywatelom nic nie daje, bo sam nie posiada wlasnych pieniedzy!!! 500+ to porazka!!!! Kradna wasze pieniadze na kazdym kroku a wy bijecie im brawa...

  • Monaliza
   1 grudnia 2017, 00:49

   Program 500+ nie jest dla każdego posiadacza dzieci.Z jednym dzieckiem nie dostaniesz.Jak np. mąż albo partner przepadł a alimenty nie były przyznane to też nie dadzą.A na dodatek samotne matki które miały umowy śmieciowe w ciąży i przestały pracować po urodzeniu dziecka nie mają nawet szans na ubezpieczenie zdrowotne.Gdy masz male dziecko i nikogo do pomocy a macierzyński urlop ci się nie należy bo praca była na zlecenie i urzęd pracy nie chcę zarejestrować to jedyną szansą na ubezpieczenie zdrowotne jest wykupić ubezpieczenie w ZUS czyli zapłacić 405zl co miesiąc.A na zachodzie dają każdemu

  • THC
   1 grudnia 2017, 07:16

   Tak samo, a nawet lepiej bedzie w UK po 2019 jak wszyscy beneficiarze wyjada. To bedzie odciazenie systemu socjalnego. A za 500+ pis(komuna) was kupila. Tanio sie sprzedaliscie.

  Dodaj komentarz


  Reklama
  Reklama
  Kurs NBP z dnia 25.09.2018
  GBP 4.799 złEUR 4.294 złUSD 3.651 złCHF 3.777 zł

  Sport


  Reklama