Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

Niemcy z rekordową nadwyżką budżetową. "Najwyższa od zjednoczenia kraju w 1990"

Niemcy z rekordową nadwyżką budżetową. "Najwyższa od zjednoczenia kraju w 1990"
Niemiecka gospodarka się umocniła, pomimo licznych problemów światowej gospodarki. (Fot. Getty Images)
Niemiecki dziennik 'Bild' skrytykował rekordową nadwyżkę budżetową, którą po raz kolejny zanotowały Niemcy. Według tabloidu, zwykli obywatele nie mają z tego żadnej korzyści. Wpływy budżetu centralnego RFN były w 2019 r. o 13,5 mld euro wyższe niż wydatki.
Reklama
Reklama

"Wielka mądrość w dziedzinie podatków, którą przyniosło 14 lat rządów Angeli Merkel, brzmi: na końcu zawsze wygrywa państwo" - konstatuje najpoczytniejsza gazeta w Niemczech.

"To musi być wspaniałe uczucie dla rządzących. I frustrujące dla obywateli. Pracownicy przedsiębiorstwa, którzy przyczyniają się do zwiększenia zysku, są nagradzani. W spółce akcyjnej Niemcy pracownicy pozostają z niczym" - ironizuje dziennik i zastanawia się, czy państwo ma prawo zabierać obywatelom więcej niż potrzebuje i czy nie powinno zwrócić nadwyżki, zamiast chować ją w rozmaitych rezerwach.

"To musi się zmienić! Pieniądze powinny wrócić do milionów pracowitych, dzięki którym (podatki) szerokim strumieniem płyną do państwowej kasy. Wówczas nie tylko państwo byłoby zwycięzcą, ale my wszyscy" - puentuje "Bild".

Niemcy pozostają najpotężniejszą gospodarką UE, wytwarzając ponad jedną trzecią jej dochodu. (Fot. Getty Images)

Mimo słabej koniunktury na świecie, Niemcy zakończyły rok 2019 z największą nadwyżką budżetową od zjednoczenia kraju w 1990 roku. Dotychczasowy rekord padł w roku 2015, kiedy nadwyżka wyniosła 12,1 mld euro.

Eksperci tłumaczą, że plus w budżecie w tym roku, to efekt trzech czynników. Przede wszystkim wpływy z podatków okazały się wyższe niż przewidywano. Z drugiej strony, niskie, czy wręcz ujemne, stopy procentowe sprawiły, że RFN wydała mniej pieniędzy na obsługę zadłużenia. Po trzecie wreszcie, spora część środków z rozmaitych funduszów (m.in. na inwestycje komunalne, czy rozbudowę infrastruktury światłowodowej) pozostała nietknięta.

Czytaj więcej:

Niemiecka gospodarka uniknęła recesji

Niemcy: Przejście na "elektryki" grozi likwidacją 410 tys. miejsc pracy

    Reklama
    Reklama
    Kurs NBP z dnia 28.03.2024
    GBP 5.0474 złEUR 4.3191 złUSD 4.0081 złCHF 4.4228 zł
    Reklama

    Sport


    Reklama
    Reklama