Nasza Polityka Prywatnosci oraz Cookies została zaktualizowana.

Wprowadziliśmy kilka istotnych zmian w naszej Polityce Prywatności i Plików Cookies i chcemy, abyś wiedział, co to oznacza dla Ciebie i Twoich danych

Menu

Niemcy wypłacą odszkodowania osobom, które zbiegły z III Rzeszy jako dzieci

Niemcy wypłacą odszkodowania osobom, które zbiegły z III Rzeszy jako dzieci
Wielka Brytania przyjęła wiele niemieckich dzieci. (Fot. Getty Images)
Niemcy wypłacą jednorazowe odszkodowania uchodźcom, głównie Żydom, których ewakuowano z hitlerowskich Niemiec jako dzieci - poinformowała Konferencja ds. Żydowskich Roszczeń Materialnych wobec Niemiec z siedzibą w Nowym Jorku.
Reklama

Według niej, niemiecki rząd zgodził się wypłacić po 2,5 tys. euro nadal żyjącym spośród około 10 tys. osób, które zdołały zbiec z III Rzeszy do Wielkiej Brytanii w ramach akcji Kindertransport, rozpoczętej dokładnie 80 lat temu.

Jak się przypuszcza, obecnie żyje jeszcze około tysiąca uratowanych, z czego około połowy w Wielkiej Brytanii. Odszkodowania uważa się za "symboliczne uznanie ich cierpień" - zaznaczył negocjator Konferencji Greg Schneider.

"Niemal we wszystkich przypadkach rodzice, którzy pozostali, zginęli w obozach koncentracyjnych w Holokauście, a ich dzieci miały wstrząsające problemy psychologiczne" - przekazał.

Po znanym jako "noc kryształowa" pogromie niemieckich Żydów w listopadzie 1938 roku brytyjski rząd zgodził się przyjąć bliżej nieokreśloną liczbę żydowskich dzieci jako uchodźców z hitlerowskich Niemiec i zaanektowanych przez nie terytoriów.

Pierwszy z tych transportów dotarł do brytyjskiego portu Harwich 2 grudnia 1938 roku, a ostatni opuścił Niemcy 1 września 1939 roku. Całą akcję zamknął wyjazd grupy dzieci z Holandii w dniu jej wojskowej kapitulacji 14 maja 1940 roku. Około 7,5 tys. z łącznie 10 tys. uratowanych było pochodzenia żydowskiego.

Około połowy objętych akcją Kindertransport umieszczono u brytyjskich rodzin zastępczych, a pozostali zamieszkali w schroniskach, szkołach lub na farmach. Według Schneidera, wielu przeniosło się po wojnie do USA, Izraela, Kanady, Australii i innych państw. 

 

  Komentarze


  Nikt jeszcze nie skomentował tego tematu.
  Bądź pierwszy! Podziel sie opinią

  Dodaj komentarz


  Reklama
  Reklama
  Kurs NBP z dnia 23.07.2019
  GBP 4.722 złEUR 4.249 złUSD 3.800 złCHF 3.859 zł

  Sport


  Reklama