Menu

Niemcy przejmują przewodnictwo w UE w czasie największego kryzysu

Niemcy przejmują przewodnictwo w UE w czasie największego kryzysu
Rzadko kiedy oczekiwania związane z przejęciem przewodnictwa w Radzie UE były tak wielkie, jak obecnie. (Fot. Getty Images)
Dzisiaj Niemcy przejmują przewodnictwo w UE. Przypadnie ono na czas największego kryzysu w historii Wspólnoty. Niemieccy dyplomaci starają się obniżyć wysokie oczekiwania wskazując, że sukcesem byłaby zgoda w sprawie budżetu i porozumienie z Wielką Brytanią.
Reklama

To przypadek, że niemiecka prezydencja przypada właśnie na drugą połowę 2020 r. - lista krajów jest ustalona na wiele lat do przodu. Niezależnie od tego, nie brak takich, którzy oczekują, że Niemcy, najpotężniejszy gospodarczo kraj we Wspólnocie, wyprowadzą UE z kryzysu. Z drugiej strony są też obawy, że Berlin umocni swoje już i tak duże wpływy w UE.

"Oczekiwania są bardzo wysokie, staramy się je sprowadzić do realistycznych poziomów" - przekazał grupie dziennikarzy w Brukseli wysokiej rangą dyplomata niemiecki.

Jednym z pierwszych, a jednocześnie najważniejszych zadań będzie pomoc w doprowadzeniu do porozumienia państw członkowskich w sprawie funduszu odbudowy oraz wieloletniego budżetu UE na lata 2021-2027 r. Negocjacje wprawdzie prowadzi formalnie szef Rady Europejskiej Charles Michel, ale to porozumienie Paryża i Berlina w sprawie środków na ożywienie gospodarcze pozwoliło na przedstawienie przez KE propozycji przewidującej, że UE będzie miała na ten cel 750 mld euro.

Kanclerz Niemiec Angela Merkel stara się przekonać innych przywódców, zwłaszcza z krajów tzw. oszczędnej czwórki, czyli Danii, Szwecji, Holandii i Austrii, że odpowiedź na koronakryzys musi być nadzwyczajna. "Kanclerz zdecydowała, że będzie mediatorem w tej sprawie" - zaznaczył dyplomata.

Przezwyciężenie konsekwencji pandemii, która spowodowała potężne załamanie gospodarcze i kosztowała życie 190 tys. Europejczyków, ma być wiodącym tematem przez całe sześć miesięcy. Hasło prezydencji brzmi: "Razem na rzecz ożywienia".

Inną z dużych spraw dla Berlina jest umowa o relacjach między UE, a Wielką Brytanią po zakończeniu okresu przejściowego, który wygasa z końcem tego roku. Bez tego porozumienia stosunki między "27", a Zjednoczonym Królestwem będą opierać się o zasady Światowej Organizacji Handlu (WTO), wrócą cła i wszelkie restrykcje dotyczące handlu.

"Sądzę, że możemy mieć porozumienie, ale Wielka Brytania musi mieć bardziej realistyczne, mniej ideologiczne podejście" - przekazało źródło. Niemcy, których gospodarka jest mocno nastawiona na eksport, są szczególnie wyczuleni w sprawach mogących zagrozić handlowi międzynarodowemu.

Berlin musi się mierzyć z wyzwaniami przy braku fizycznych spotkań przedstawicieli państw członkowskich, zwłaszcza na poziomie politycznym. Pandemia spowodowała, że zdecydowana większość narad została przeniesiona do internetu. Dyplomaci oceniają, że wideokonferencje nie są tak użyteczne jak tradycyjne spotkania. Problemem jest m.in. zachowanie poufności, a także zdarzające się kłopoty techniczne, przez które trudniej się porozumieć.

Berlin musi się też zmierzyć z wyzwaniami dotyczącymi Brexitu. (Fot. Getty Images)

Dlatego Niemcy, jeśli tylko będzie pozwalała na to sytuacja epidemiczna, chcą przywrócenia rzeczywistych spotkań przedstawicieli unijnych stolic. Pandemia spowodowała, że przygotowywane wcześniej priorytety prezydencji musiały zostać zmienione. "To będzie zarządzanie kryzysowe" - tak kolejne kilka miesięcy widzi jeden z niemieckich dyplomatów.

Bardzo ważnym tematem będzie strategia wyjścia z restrykcji, wprowadzonych w związku z rozprzestrzenianiem się koronawirusa. Wprawdzie w wielu krajach członkowskich widać już powrót do normalności, ale UE jako całość dalej ma przed sobą wiele decyzji w tej sprawie. Przykładem może być otwarcie granic zewnętrznych dla państw trzecich - temat, który rozgrzewał w ostatnich dniach dyskusje dyplomatów w Brukseli.

Niemiecka prezydencja chce też dokonać postępu w sprawie Zielonego Ładu i prawa klimatycznego oraz w kwestii migracji. Komisja Europejska miała przedstawić nową propozycję w tej ostatniej sprawie w pierwszym półroczu, ale zostało to celowo opóźnione, do czasu aż państwa członkowskie porozumieją się w sprawie wieloletniego budżetu. Berlin nie przewiduje, że sprawę uda się załatwić w czasie najbliższych sześciu miesięcy, ale sukcesem byłoby przynajmniej częściowe pójście do przodu.

Niemcy przejmą prezydencję od Chorwatów, których plany zostały mocno pokrzyżowane przez koronawirusa. Planowany na maj w Zagrzebiu szczyt z udziałem państw UE i krajów Bałkanów Zachodnich nie obył się. Zamiast niego, a także szeregu innych spotkań, zorganizowane zostały wideokonferencje.

Dla Angeli Merkel, która planuje odejście z polityki po tym, gdy zakończy się jej czwarta kadencja w fotelu kanclerskim w przyszłym roku, przewodnictwo jej kraju w UE będzie jedną z ostatnich okazji do pokazania przywództwa na arenie międzynarodowej.

Czytaj więcej:

500 mld euro na ratowanie unijnej gospodarki

Merkel: Nie zamierzam kandydować na piątą kadencję

Barnier: Brexit bez umowy zaszkodzi bardziej gospodarce brytyjskiej niż unijnej

Merkel w "Le Monde”: W interesie Niemiec jest, by UE nie upadła

"Normalizacja sytuacji w związku z pandemią koronawirusa najwcześniej za 2-3 lata"

  Komentarze
  • Celestyn76
   1 lipca, 12:10

   Deutschland Deutschland Uber ales uber ales un der welt plan mitteleuropa z 1915 przez ktory niemcy przerznely 2wojny dzieki jankesom jest wcielsny w zycie dzieki eurokolchozowi no I takim typom I zdrajcom jak tusk ps oskar I cale byle kld przemienione na po I czaskoski jak tam typ wygra to znow bedzie obstrukcjs I stronnictwo niemieckich jurgieltnikow bedzie od dawal polske w szwabskie lapu

  • Do celestynka
   1 lipca, 12:49

   powtarzasz w kolko glupoty jak pis

  • Vistula
   1 lipca, 14:23

   Ciezko jednak zaprzeczyc, ze za Thuska Polski (nie)rzad wspieral Niemcy. Polskie firmy upadaly, podczas gdy RFN swoje subsydiowal np. stocznie, fabryki sprzedawano za mniej niz warty byl towar w ich magazynach (klania sie obrona dzialan Lewandowskiego przez Thuska - ze niby polski przemysl jest tyle wart), media w 80% w rekach niemieckich (to jest ewenement na skale Europy jezeli nie swiata), Thusk za kazdym razem kiedy mozna bylo zawalczyc o jakies pieniadze dla kraju w EU mowil, ze teraz nie jest czas na robienie interesow dla Polski, ale dla Europy. Warto jednak ruszyc tym czyms na szyi

  • Anna
   1 lipca, 15:52

   Polska ma byc krajem niewolnikow bez lidera i nie bedzie Polski na mapie w Europie

  • Deutsch Aktiv Neu
   1 lipca, 22:12

   I bardzo dobrze zrobia q wa w koncu porzadek.

  • Kuzu
   2 lipca, 21:57

   Niemce to Niemce zawsze z Polaka zrobia niewolnika,Angole madrzejsi i sie wypieli na Niemiecka Unie .A tak sie smiejeta ze Angole tacy i owacy....a Angole jeszcze wszystkim pokaza .a juz napewno mie beda Niemca butow czyscic

  Dodaj komentarz
  Reklama
  Reklama

  Najnowsze wiadomości

  Kurs NBP z dnia 07.08.2020
  GBP 4.888 złEUR 4.414 złUSD 3.730 złCHF 4.086 zł

  Sport


  Sport

  Reklama

  Brexit - Najważniejsze wiadomości