Nasza Polityka Prywatnosci oraz Cookies została zaktualizowana.

Wprowadziliśmy kilka istotnych zmian w naszej Polityce Prywatności i Plików Cookies i chcemy, abyś wiedział, co to oznacza dla Ciebie i Twoich danych

Menu

Niemcy do Brytyjczyków: Chcemy, żebyście zostali w UE

Niemcy do Brytyjczyków: Chcemy, żebyście zostali w UE
Znane osoby z Niemiec podkreśliły bliskie więzi historyczne pomiędzy krajami. (Fot. Getty Images)
Grupa niemieckich osób publicznych napisała list do Brytyjczyków, apelując do nich o zmianę decyzji podjętej w referendum z 2016 roku i pozostanie w Unii Europejskiej. Wśród sygnatariuszy jest m.in. szefowa CDU Annegret Kramp-Karrenbauer.
Reklama

Treść apelu podpisanego przez przedstawicieli świata polityki, biznesu, kultury i sportu została opublikowana dzisiaj przez dziennik "The Times", który ocenił, że "ten czuły list sygnalizuje znaczną zmianę w tonie Berlina" na temat planowanego opuszczenia Wspólnoty przez Zjednoczone Królestwo.

Autorzy przypominają bliskie więzi historyczne między Niemcami i Wielką Brytanią, a także wskazują na te elementy brytyjskiej kultury, których będzie im brakować: picia herbaty z mlekiem, jeżdżenia lewą stroną jezdni, "legendarnego czarnego humoru" i wyjścia do pubu po godzinach pracy.

Jak jednak zaznaczono, "ponad wszystko, będzie nam brakowało Brytyjczyków - naszych przyjaciół po drugiej stronie kanału (La Manche) - i będzie nam brakowało Wielkiej Brytanii jako członka Unii Europejskiej, szczególnie w tych trudnych czasach".

"Jeśli Wielka Brytania zechce opuścić Unię Europejską na dobre, to zawsze będzie miała w Niemcach i Europie przyjaciół. Brytyjczycy powinni jednak wiedzieć, że wierzymy w to, iż nie ma nieodwracalnych wyborów, a nasze drzwi zawsze pozostaną otwarte" - zapewniono. "Brytyjczycy powinni wiedzieć, że z głębi naszego serca chcemy,żebyście pozostali (we Wspólnocie)".

"The Times" podkreśla, że pod listem podpisała się nie tylko będąca główną kandydatką do zastąpienia Angeli Merkel na stanowisku kanclerza Niemiec nowa szefowa CDU Annegret Kramp-Karrenbauer, ale także liderka Socjaldemokratycznej Partii Niemiec (SPD) Andrea Nahles, a także Annalena Baerbock i Robert Habeck, przywódcy partii Zielonych.

Swojego poparcia dla apelu udzielili także m.in. prezesi Airbusa, Daimlera i Federacji Niemieckiego Przemysłu, a także były bramkarz klubu piłkarskiego Arsenal Londyn Jens Lehmann i wokalista zespołu Die Toten Hosen, Campino.

 

  Komentarze


  • Raze
   18 stycznia, 17:31

   "bliskie więzi historyczne między Niemcami i Wielką Brytanią"... Ktoś to rozwinie? ;-))

  • Staś
   18 stycznia, 17:33

   Dobra,przekonaliście mnie,zostajemy .Brexitu nie będzie.

  • Najdrzel Faradrz
   18 stycznia, 18:33

   Też wolałbym, żeby UK zostało w UE. Wywalić z niej należy kraje niszczące UE jak Niemcy i Francja...

  • Jonh
   18 stycznia, 20:11

   Chcemy sprzedawac wam zatrute volkwageny i smieciowe jedzenie z lidla...zostancie prosimy...

  • Ktos
   18 stycznia, 20:15

   Niemcy placza bo 750000 miejsc Pracy beda musieli zredukowac czemu nie piszecie jakie skutki poniesie Europa tylko nakrecacie wszystko wokol UK , placzecie nad romingiem o nie dziala wzgledem innych operatorow masz numer Angielski I dzeonisz z Angielskiego z eu to dziala a na Polski numer z Angielskiego nie jestescie matolami I nie widzicie jak robic wam prance mozgow Troll Giertka jest przykladem, I pamietajcie Margaret Tacher nie chciala wstepowac do Theo kolchozu tylko parlanent ....
   Napewno nie ukarze sie ten post gdy pisze sie jak jest

  • Czytelnik anonimowy
   18 stycznia, 20:16

   taa.... jak wyjda to niemcy ich odpala od razu albo putinowi oddadza xd i bedzie brexit

  • Jaras
   18 stycznia, 21:16

   Dobrze napisane wyżej.Jak niemcy i francja opusci unie europejska to być może Wielka Brytania wróci,ale na razie Hard Brexit only.

  • TRANSPORTER
   19 stycznia, 00:26

   2016 czy jesteś za wyjściem z UE?
   2020 czy jesteś za wstąpieniem do UE?
   Brystyjski czarny humor to telenowela BREXITOWA

  • NoDeal
   19 stycznia, 05:16

   No-deal Brexit BOOST: Niemcy zobowiązują się do utrzymywania podróży lotniczych z Wielkiej Brytanii, aby uniknąć chaosu i po co tyle halasu

  • Dudek
   20 stycznia, 05:26

   Niemcy potrzebują brytyjskich pieniędzy bo UK wpłacało koło 20% do unijnej kasy.

  Dodaj komentarz


  Reklama
  Reklama
  Kurs NBP z dnia 19.08.2019
  GBP 4.753 złEUR 4.352 złUSD 3.920 złCHF 4.007 zł

  Sport


  Reklama