Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

Niemcy: Połowa mieszkańców to chrześcijanie, ponad 30 proc. uważa różnorodność religii za zagrożenie

Niemcy: Połowa mieszkańców to chrześcijanie, ponad 30 proc. uważa różnorodność religii za zagrożenie
Tylko połowa mieszkańców Niemiec to chrześcijanie. (Fot. Getty Images)
W RFN wzrasta pluralizm religijny i aż 34 proc. postrzega to jako zagrożenie. Od średniowiecza różnorodność religijna w Niemczech nie była tak duża jak obecnie i tylko połowa mieszkających tu ludzi to chrześcijanie – pisze 'Welt', powołując się na badanie fundacji Bertelsmanna.
Reklama
Reklama

Połowa badanych zadeklarowała się jako chrześcijanie, natomiast 36 proc. stwierdziło, że nie należy do żadnej wspólnoty religijnej. Muzułmanie stanowią 9 proc. Co trzeci badany (34 proc.) uważa tę rosnącą różnorodność za zagrożenie – wynika z Monitora Religii 2023, badającego różnorodność wyznaniową w RFN.

Strach przed pluralizmem religijnym jest najmniej rozpowszechniony wśród mieszkających tutaj muzułmanów (20 proc.), a najbardziej wśród hindusów (61 proc.). Natomiast 29 proc. wszystkich respondentów postrzega pluralizm religijny jako "pozytywną wartość".

Jeśli 10 lat temu aż 89 proc. respondentów deklarowało "otwartość na wszystkie religie", to w obecnym badaniu wartość ta spadła o 9 punktów procentowych. Jednocześnie uznanie wolności religijnej i prawa do zmiany wyznania pozostaje na bardzo wysokim poziomie - 93 proc.

"Fakt, że 59 proc. ankietowanych uważa, że religia jako taka nie pasuje już do naszych czasów, ilustruje rosnącą przepaść między jedną trzecią populacji, która nie ma żadnego związku z religią, a mniejszą grupą ludzi, których życie jest silnie ukształtowane przez religię" – ocenili autorzy badania.

Tylko 9 proc. ankietowanych wyraża "otwartość na wszystkie religie". (Fot. Getty Images)

Większość wyznawców wszystkich religii określiła się jako "wcale", "mało" lub "umiarkowanie" religijnych. Wśród chrześcijan grupa ta stanowiła 80 proc., a wśród muzułmanów - 63 proc. Mocną wiarę w Boga zadeklarowało natomiast 85 proc. spośród muzułmanów i 47 proc. chrześcijan.

Jeśli chodzi o znajomość innych religii, to z odpowiedzi respondentów wynika, że 60 proc. wie "dużo" o chrześcijaństwie, 16 proc. - o judaizmie, 27 proc. - o islamie. Spośród wszystkich, którzy wiedzą "dużo", większość uważa różnorodność religijną za "pozytywną wartość". Natomiast wśród tych, którzy "nie mają wiedzy", większość uznaje pluralizm za "zagrożenie". Zagrożeni innymi religiami w badaniu okazali się przede wszystkim respondenci, którzy "nie mają kontaktu" z wyznawcami odmiennych wyznań.

"Na przeszkodzie w zdobywaniu wiedzy stoi jednak fakt, że wychowanie religijne, które do tej pory odbywało się w dużej mierze w rodzinach, wyraźnie zanika" – zauważa "Welt". Tylko 25 proc. osób w wieku 16-24 lat twierdzi, że zostało wychowanych religijnie; we wschodnich Niemczech grupa ta jest jeszcze mniej liczna - 16 proc.

To zdaniem autorów badania pokazuje, że "konieczne jest wzmocnienie przekazu wiedzy religijnej w szkołach" nie tylko w formie katechezy, ale też "międzywyznaniowych propozycji, trafiających do wszystkich, projektowanych z udziałem wszystkich wspólnot wyznaniowych".

Czytaj więcej:

W Anglii i Walii ubywa chrześcijan i rośnie liczba ateistów

Niemcy: Coraz mniej osób deklaruje, że wierzy w Boga i chodzi do kościoła

Raport: 360 mln prześladowanych chrześcijan na świecie

Czy chrześcijanin może być influencerem? Watykan wydał specjalny dokument

    Komentarze
    • Nie prawda
      3 czerwca 2023, 16:49

      Kto robił te badania ponad połowa to chrześcijanie w Niemczech , kto to pisze , przecież to jakieś jaja są

    Dodaj komentarz
    Reklama
    Reklama
    Kurs NBP z dnia 25.04.2024
    GBP 5.0427 złEUR 4.3198 złUSD 4.0276 złCHF 4.4131 zł
    Reklama

    Sport


    Reklama
    Reklama