Nasza Polityka Prywatnosci oraz Cookies została zaktualizowana.

Wprowadziliśmy kilka istotnych zmian w naszej Polityce Prywatności i Plików Cookies i chcemy, abyś wiedział, co to oznacza dla Ciebie i Twoich danych

Menu

Niemcy: Polka została pełnomocniczką Berlina ds. integracji

Niemcy: Polka została pełnomocniczką Berlina ds. integracji
Polka piastuje prestiżowe stanowisko w stolicy Niemiec. (Fot. Twitter/@SenIAS_Berlin)
Polska imigrantka Katarina Niewiedzial została pełnomocniczką landowego rządu Berlina ds. integracji i migracji. Jest to pierwszy przypadek w 37-letniej historii tego urzędu.
Reklama

41-letnia dziś Katarina przyjechała do Niemiec ze Zgorzelca jako 12-letnia Katarzyna. Jak miliony innych uchodźców i przesiedleńców ze Wschodu trafiła najpierw z rodzicami do obozu przejściowego Friedland w Dolnej Saksonii. Do podstawówki chodziła w portowym Bremerhaven na północy kraju. Następnie studiowała politologię w Oldenburgu i Berlinie, gdzie osiadła na stałe.

"Wiem, co to znaczy przybyć do obcego kraju i zaczynać od zera" – przekazała na konferencji prasowej, którą przytacza "Deutsche Welle". Przyznała, że na początku mówiła tylko po polsku i poza rodziną czuła się jak niemowa. "Z mojego doświadczenia wynika, że integracja tutaj zbyt często zależy od szczęśćia i przypadku. Nie powinno tak być. Potrzebujemy systemowego wsparcia" - postuluje.

Przez większą część swojego zawodowego życia Katarina Niewiedzial była związana z urzędami zajmującymi się imigrantami. 15 lat temu dostała pracę w biurze pełnomocnika ds. integracji i migracji berlińskiego Senatu (tak jest określany landowy rząd Berlina, który jest miastem na prawach kraju związkowego RFN). Ostatnie pięć lat zajmowała się integracją imigrantów w stołecznej dzielnicy Pankow.

Niewiedzial była chwalona przez współpracowników i petentów urzędu za niestereotypowe myślenie o roli urzędu, którym kierowała. W szczególności za zmianę kultury pracy i otwarcie się na ludzi.

Według oficjalnych statystyk, w niemieckiej stolicy żyje około 100 tys. Polaków i osób pochodzenia polskiego. 

 

  Komentarze


  Nikt jeszcze nie skomentował tego tematu.
  Bądź pierwszy! Podziel sie opinią

  Dodaj komentarz


  Reklama
  Reklama
  Kurs NBP z dnia 21.08.2019
  GBP 4.762 złEUR 4.351 złUSD 3.921 złCHF 4.001 zł

  Sport


  Reklama